poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak Nutella upozornila na svůj obsah palmového oleje

13.2.2024

Společnost Ferrero žalovala výrobce Rigoni di Asiago za televizní reklamní spot, ve kterém zdůraznil, že jeho výrobek neobsahuje palmový olej. Tím ovšem upozornila na obsah palmového oleje ve své Nutelle.

Pomazánka Nutella společnosti Ferrero drží více než 66 % francouzského trhu s obdobnými výrobky, proto byla reklama na konkurentní organickou pomazánku Nocciolata vysílaná v letech 2019–2020 nepříjemná. Ačkoliv Nutella nebyla ve spotu zmíněna ani ukázána, její výrobce vnímal reklamu jako cílený útok, protože tím upozornila na skutečnost, že Nutella obsahuje kontroverzní palmový olej.

Společnost Ferrero podala žalobu na Rigoni di Asiago za „hanobení a parazitování“  na své značce. Francouzský soud však obvinění neuznal, výrobce Nutelly neuspěl ani s odvoláním. Francouzská pobočka Ferrero tak musí zaplatit společnosti Rigoni Di Asiago France odškodné ve výši 10 000 EUR.

Jde sice o symbolickou částku, ovšem celý případ přerostl v negativní reklamu pro Ferrero, protože Nutella i nadále skutečně obsahuje palmový olej, který zajišťuje její hladkou a krémovou texturu. Ferrero se snaží ve své marketingové komunikaci přesvědčit veřejnost, že dbá na 100% sledovatelnosti a udržitelnosti dodávek palmového oleje, a opírá se při tom o certifikaci RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil), vytvořenou v roce 2004 různými organizacemi včetně nevládní WWF a používající soubor environmentálních a sociálních kritérií. WWF pravidelně řadí Ferrero na vrchol svého žebříčku velkých společností nakupujících palmový olej dle pravidel udržitelnosti zdrojů.

Canopée Forêts vivantes, organizace specializující se na obranu lesů, tak nadšená není. Certifikace RSPO podle ní není dokonalá. „Určitě chrání velmi krásné primární lesy, ale na druhou stranu umožňuje ničení sekundárních lesů. Všechny lesy jsou důležité, zvláště v zemích, kde v posledních době dochází k velkému odlesňování,“ upozornil Sylvain Angerand, koordinátor kampaně Canopée.  A nejde pouze o RSPO, ale i další certifikace tohoto typu, jelikož jsou financovány těmi, jejichž přístup hodnotí. Bez palmového oleje se přitom obejdou jak výrobci, tak spotřebitelé, ale musela by na tom být všeobecná shoda, kterou je nutné plošně a nekompromisně promítnout do praxe, uvedla spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir.

Související články