poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Problémy stárnoucích vlasů mají řešení

15.2.2024

Vlasy s věkem mění svou kvalitu – ztrácejí barvu, řídnou, protože méně rostou, nebo krepatí a vypadají neupraveně. Je několik způsobů, jak si s těmito nepříjemnostmi poradit, uvedla americká spotřebitelská organizace Consumer Reports.

Ačkoli se říká, že vlasy šednou, není to přesné. Odrostlé vlasy svou barvu nemění. Šedé nebo bílé vlasy jsou takové už od chvíle, kdy začnou růst, a to kvůli ztrátě melanocytů, tj. buněk produkujících pigment ve vlasovém folikulu, což souvisí s věkem. Řešením může být barvení vlasů, ale čím je hlava šedivější, tím hůře se šediny zakrývají. Další možností je nechat vlasy přirozeně zešednout. Mytí speciálním šamponem jednou nebo dvakrát týdně odstraní žluté podtóny a šedé nebo bílé vlasy pak vypadají zdravě. Nabarvení pramenů různými odstíny šedé pomáhá překonat období, kdy barva vlasů není jednotná. Nejlépe to funguje u osob, které mají nejméně 25 % šedin.

Velmi častým problémem je řídnutí vlasů. Ve vyšším věku je méně vlasů ve fázi růstu a více vlasů vypadává nebo je v klidové fázi. Zmenšuje se rovněž jejich průměr, proto se zdají být řidší. Šampony, kondicionéry nebo pěny slibující větší objem příliš nepomáhají, ale texturizační sprej může vlasům přidat plnější vzhled. Zpomalit vypadávání vlasů a stimulovat jejich růst mohou přípravky s látkou minoxidil, která byla k tomuto použití schválena americkou lékovou agenturou FDA. Podle studie zveřejněné v Journal of the American Academy of Dermatology v roce 2017 se při kožní aplikaci těchto prostředků dvakrát denně zvýšila hustota vlasů o přibližně 15 vlasů/cm2 u mužů a zhruba o 12 vlasů/cm2 u žen. Tablety s obsahem minoxidilu FDA povolila pro léčbu hypertenze, ale někdy se používají také v mnohem nižších dávkách proti vypadávání vlasů. Vedlejší účinky však mohou být nepříjemné i nebezpečné (změny srdeční frekvence a krevního tlaku).

Šedé vlasy mohou být hrubší a krepaté, působí pak dojmem neupravenosti. Vliv na to nemá pouze věk, nýbrž i prostředí. Chemické látky a teplo mohou také poznamenat stav vlasů a dlouhá expozice slunečnímu záření může narušit vlasové proteiny a negativně ovlivnit strukturu nových pramenů. Na krepaté vlasy lze vyzkoušet profesionální keratinovou kúru, při které se na vlasy nanese keratinový roztok a zahřeje se, čímž se spojí s vnější vrstvou vlasů, které pak vypadají rovnější a hladší. Procedura může trvat hodiny a není levná, ale účinek může být několikaměsíční. V domácím prostředí je možné používat sprej nebo sérum proti vlhkosti a krepatění, který obsahuje teplem aktivované polymery. Ty odpuzují vzdušnou vlhkost, vlasy ji neabsorbují a méně krepatí.

Související články