poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zubní tablety jsou praktičtější než pasta, ale méně účinné

26.2.2024

Tablety na čištění zubů jsou ekologické, příjemné k použití a hodí se na cesty, běžné pastě se však nevyrovnají a jsou podstatně dražší, zjistila belgická spotřebitelská organizace Test-Achats.

Použití tablet na čištění zubů je jednoduché – stačí je rozžvýkat, aby sliny aktivovaly účinné látky. V ústech se vytvoří pěna a zuby se pak vyčistí navlhčeným zubním kartáčkem. Hlavní předností zubních tablet je bezesporu ohleduplnost k životnímu prostředí – prodávají se v náhradních kartonových obalech a lze je uchovávat v původní skleněné nebo plastové dóze, zatímco po každé běžné zubní pastě zůstane tuba s nevyužitým zbytkem výrobku.

Belgický test ukázal, že obsah fluoridů v tabletách na čištění zubů je srovnatelný se zubními pastami. Spotřebitelský panel hodnotil vesměs kladně také chuť, texturu i pěnivost. Proti skvrnám na zubech a zubnímu plaku však byly tablety méně účinné než pasty a byly podstatně dražší. Při nákupu se těžko srovnává cena tablet s cenou pasty, ale tablety jsou praktické na cesty, protože nemusíte s sebou mít celou tubu. Na etiketách chyběly některé důležité a zákonem požadované informace, jako je obsah fluoridu nebo množství doporučené pro děti.

Související články