poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kosmetika pro dospělé škodí dětem a dospívajícím

14.3.2024

Děti a dospívající se rádi líčí, ale dekorativní kosmetika není bezpečná pro jejich organismus a může ohrozit jejich zdraví.

Kosmetické řetězce a značky využívají zájem předpubertální mládeže o pečující a dekorativní kosmetiku, ta je však většinou nevhodná pro jejich věk. Složení výrobků pro dospělé může nežádoucím způsobem poznamenat vývoj jejich pleti, ale intenzivní líčení přináší také riziko „kosmetorexie“. Péče o pleť není dětská hra, ale napodobování dospělých je pro období puberty a hledání vlastní identity typické. Existuje však široká škála kosmetických produktů a výrobků osobní péče, které z různých důvodů vyvolávají alergické reakce (kvůli silně alergenním vonným látkám) nebo citlivou pleť (kvůli barvám vyvolávajícím kontaktní dermatitidu).

Děti jsou zbytečně vystavovány škodlivým složkám, jako jsou retinol, alfa-hydroxykyseliny nebo kyselina salicylová (v krémech proti stárnutí), různé endokrinní disruptory, ultrafialové filtry narušující hormonální systém (například ethylhexyl methoxycinnamát, benzofenon, homosalát). Krycí a mastné produkty (krémy nebo make-up) vedou k zhoršení stavu akné nebo mastnější pleti dospívajících. Děti a mladí mají méně finančních prostředků, proto často nakupují v bazarech nebo na internetových tržištích, kde produkty neodpovídají bezpečnostním normám a může jít o nebezpečné padělky.

Kosmetikorexie je nově vytvořený termín, který označuje posedlost kosmetikou, vyhledávání informací o výrobcích a značkách nebo jejich neustálé nakupování. Děti a dospívající jsou konfrontováni s představami o kráse, které jsou stále nerealističtější a obtížněji dosažitelné. Posedlost vzhledem může vést k nepohodě, úzkostem, stresu nebo dokonce k špatnému stravování. Přitom nejde o patologii, nýbrž o reakci vyvolanou agresivními komerčními praktikami zaměřenými na nejzranitelnější, upozornila španělská spotřebitelská organizace OCU a vyzvala svoji vládu, aby co nejdříve přistoupila k účinné regulaci reklamy na kosmetiku na sociálních sítích, zejména pokud se influenceři zaměřují na nezletilé.

Související články