poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test sportovních podprsenek velké rozdíly neodhalil

29.3.2024

Kvalita sportovních podprsenek v rakouském testu se příliš nelišila a žádná z nich nebyla chemicky nebezpečná. Výraznější rozdíly panovaly pouze v cenách.

Spotřebitelská organizace VKI testovala deset modelů sportovních podprsenek od značek Asics, Decathlon, HIS, Hunkemöller, Nike, Odlo, Schiesser, Triumph a Venice Beach. Cílem bylo zjistit tvarovou a rozměrovou stálost výrobků a případný obsah škodlivých látek.

Textilie se často smršťují, což ovlivňuje velikost, vzhled a životnost oděvů. Přírodní vlákna jsou náchylnější ke srážení než syntetická. Pevnější tkaniny se obecně srážejí méně než volněji tkané látky. Chemická ošetření při výrobě mají na míru smršťování také vliv.

Pro větší rozměrovou stálost bývají tkaniny před dalším zpracováním podrobeny řízenému srážení. Všechny testované výrobky se při praní mírně srazily, ale neznehodnotilo je to. Na druhou stranu byly i takové, které se časem (test zahrnoval 20 pracích cyklů) trochu opotřebovaly a uvolnily. Proto je důležité kupovat vždy pouze dobře padnoucí sportovní podprsenku a ujistit se, že při zapnutí je prostor k utažení nebo popuštění. Sportovní podprsenku se doporučuje prát po každém použití, nejlépe ručně a v každém případě ve vodě s jemným pracím prostředkem. Při praní v pračce ji vložte do pracího sáčku a zvolte jemný prací cyklus při nízké teplotě bez aviváže. Sušte volně pověšené.

Laboratorní analýza zkoumala, zda vzorky obsahují zbytkové chemikálie (chinolin), alkylfenolethoxyláty (NPEO), AZO barviva nebo formaldehyd. V žádném produktu se nenašly nežádoucí látky přesahující platné limity a některé vzorky dokonce splňovaly přísná kritéria rakouské ekoznačky.

Rozdíly v kvalitě byly malé, ceny se však velmi lišily – vzorky stály 18–65 eur. Cena by však neměla být hlavním kritériem při výběru. Sportovní podprsenka plní svou funkci pouze tehdy, když padne, správně sedí a cítíte se v ní pohodlně. Je také dobré brát ohled na typ sportu, při kterém se bude používat, zda půjde o pomalou jógu, běh nebo jízdu na koni. Řada sportovních podprsenek je vyrobena z funkčních materiálů, které zajišťují měkkost, šetrnost k pokožce, pružnost, prodyšnost a rychlé schnutí. Některé modely jsou vhodnější do vysokých teplot, jiné do chladnějšího prostředí.

Související články