poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Prodloužená záruka není vždy výhra

21.9.2014

Mnozí spotřebitelé se setkali s tím, že jejich spotřebič přestal fungovat chvíli po vypršení záruky. Někteří výrobci proto nabízejí možnost dokoupit si prodlouženou záruku či pojištění spotřebiče, někdy i doživotní. Jak ale vědí američtí spotřebitelé, ne vždy se to vyplatí.

Americký spotřebitelský magazín Consumer Reports se na svých webových stránkách zaměřil na společnost „Choice Home Warranty“ (CHW), která takové pojištění spotřebičů – „home warranty“ – nabízí. Zákazník, který u ní vyžadoval opravu či peněžní náhradu za porouchaný spotřebič si mohl být téměř jistý, že společnost jeho nárok zamítne s odvoláním na špatnou údržbu či dřívější mechanické poškození. Pokud se spotřebitel nechtěl vzdát svých práv, CHW od něj vyžadovalo doklady o údržbě za několik let nazpátek. V případě, že se spotřebitel domohl svých peněz, částka, kterou mu CHW poskytlo, byla o stovky dolarů nižší než náklady na zakoupení nového spotřebiče. Někteří technici dokonce odmítali takto pojištěné zboží opravovat, jelikož jim společnost CHW odmítala platit za práci.

I v České republice se můžete setkat s prodlouženou zárukou, případně s pojištěním výrobku. Pojištění se oproti záruce vztahuje zejména na mechanické poškození, případně krádež výrobku. Prodloužená záruka, která běží po uplynutí zákonné záruky, se může vztahovat pouze na jednotlivé součástky výrobku. Rozsah pojištění i záruky je také závislý na stanovených podmínkách, které by si spotřebitel měl před sjednáním služby projít, aby se ujistil, zda se mu investice do služby vyplatí.
 

Související články