poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V Británii se falšují i fish&chips

28.9.2014

Britská spotřebitelská organizace Which? objevila další potravinové podvody. Zjistila, že se falšují i tradiční anglické fish&chips.

Po skandálech s koňským masem v burgerech a lasagních a jehněčím curry bez jehněčího se spotřebitelská organizace Which? zasadila o vytvoření speciálního vládního orgánu - Food Crime Unit, který by měl dohlížet na správné označování potravin a jejich poctivost. Hned první test, který organizace Which? po jeho založení provedla, ale našel další pochybení.

Ta se týkala fish&chips, oblíbeného pokrmu z britských rychlých občerstvení. V některých případech byla ryba označena klamavě, neobsahovala inzerovanou tresku jednoskvrnnou či obecnou ale jen tresku bezvousou, která se považuje za chuťově podřadnější. Zatímco treska jednoskvrnná, prodávaná pod názvem haddock či obecná (cod) se považují za vysoce kvalitní, maso té bezvousé, známé pod anglickým názvem whiting, se dříve používalo spíše na krmení pro zvířata či rozemleté jako plnidlo do mouky. Pro lidskou spotřebu se začalo používat až relativně nedávno kvůli snižujícím se stavům a zvyšujícím se cenám za pravé tresky.

Nejvíce pochybení našly kontroly organizace Which? ve skotském Glasgowě, kde třetina testovaných vzorků ryby neodpovídala. Místo inzerované tresky jednoskvrnné se v těstíčku ukrývala méně kvalitní bezvousá. Dva obchody v Manchesteru pak místo tresky obecné servírovaly jednoskvrnnou. Zde se ale spíše jednalo o omyl prodávajícího, jelikož treska jednoskrvnná-haddock se všeobecně považuje za kvalitnější než obecná-cod a také bývá dražší.

Fish&chips v původní podobě – tedy v těstíčku, nikoli trojobalu – si pozvolna nachází cestu i do některých českých restaurací. Sehnat se dá jak klasické fish&chips z tresek haddock či cod, tak i jeho americká varianta z platýse. Rozdíl je ale v jejich statusu, jídlo britských dělníků se u nás prodává spíše jako lahůdka za prémiovou cenu.
 

Související články