poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Podvodníci nabízeli seniorům po telefonu monitorovací zařízení

15.11.2014

Americká Federal Trade Comission (FTC) v součinnosti s úřadem Nejvyššího státního zástupce na Floridě na začátku listopadu letošního roku zastavila další činnost provozovatelům podvodného telemarketingu. Jednalo se o nevýhodnou nabídku zdravotnických monitorovacích zařízení pro seniory.

Společnosti kontaktovaly seniory automatizovaným telefonátem, který jim přehrál nabídku monitorovacího přístroje. Ten měl dohlížet na jejich zdravotní stav a v případě nouze zavolat pomoc. Záznam jim nabízel přístroj zdarma či jako dárek od některého z příbuzných.

Pokud senior projevil zájem, mohl se nechat přepojit na operátora. Ten mu navíc tvrdil, že přistroj je doporučovaný mnoha zdravotnickými organizacemi, včetně amerických asociací diabetiků a kardiaků či fondem pro důstojné stáří. Přístroj prezentoval jako dárek zdarma. Senioři měli platit měsíčně pouze necelých třicet pět dolarů za monitoring, a to až po zprovoznění a zapojení přístroje.

Krom toho, že většinou poskytnutých informacích telemarketéři klamali, kontaktovali i seniory zařazené na „do-not-call“ seznamu. Cílili zvláště na osoby žijící osamoceně, nemocné a s nízkými příjmy. Měsíční platby navíc započaly okamžitě po dodání přístroje, aniž by ho slíbený technik zprovoznil.

Podvodného jednání se dopustilo devět vzájemně propojených společností, které spojovala stejná jména v představenstvu: Martin Hilger, Gary Martin, Joseph Settecase a Yuluisa Nieves. Nejvyšší státní zástupce jim všem udělil zákaz další činnosti v oblasti telemarketingu a prodeje zdravotnických pomůcek.

Stíhaní jsou také povinni zaplatit poškozeným seniorům odškoddné ve výši přibližně 23 milionů amerických dolarů. Do doby než škodu splatí, jim byl obstaven veškerý majetek. Pokuta se také navýšila o necelých 40 000 dolarů poté, co se jeden z nich pokusil obestavení majetku obejít prodejem svého luxusního sportovního vozu.
 

Související články