poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Prodejci na farmářských trzích nejčastěji chybují v označování zboží

20.3.2015

S jarem se přichází doba farmářských trhů pod širým nebem. Ačkoli tamní výrobky mají mezi spotřebiteli dobrou pověst, jejich kontroly v minulých letech rozhodně nedopadly bez poskvrnky. Státní veterinární správa (SVS) na svých webových stránkách přináší seznam nejčastějších prohřešků za minulé dva roky

Při kontrolách na farmářských trzích v Česku v posledních dvou letech platilo jedno pravidlo. Pokud se na trhu našlo nějaké pochybení, většinou pak na tom samém místě bylo v nepořádku více věcí. Problémy se týkaly přibližně čtvrtiny až třetiny farmářských tržnic.

Prodejci nejčastěji porušovali předpisy o označování zboží – chyběly údaje o jeho původu či trvanlivosti. Dalším častým nešvarem bylo nevhodné skladování potravinářského zboží – například jogurtů či sýrů mimo chladničku či při špatné teplotě.

Kontroloři SVS se také setkali například s prodejem prošlého zboží či chybějícím zásobováním pitnou vodou. Někteří prodejci pak neměli platný průkaz pracovníka v potravinářství.

SVS ale konstatuje, že počet prohřešků na trzích pozvolna klesá. Zatímco v roce 2013 se pochybení našla přibližně na třetině kontrolovaných trhů, o rok později se poměr snížil na čtvrtinu. Poměr jednotlivých pochybení ale zůstal přibližně stejný.

V minulosti se v Česku vyskytly i případy, kdy se na farmářský trh dostalo zboží ze supermarketů či velkoobchodů. Na podobnou aféru loni narazila i francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir, když se zaměřila na ověřování uváděného původu u potravin. UFC zjistila, že na farmářských trzích se falšuje původ přibližně u deseti procent ovoce a zeleniny. To je stejné procento prohřešků, jaké organizace našla v supermarketech.
 

Související články