poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

TTIP: Elektronické štítky jen pro zařízení s vlastním displejem, ne potraviny

9.7.2015

AKTUALIZOVÁNO. Přijetí dohody TTIP (Transatlantické partnerství pro obchod a investice) mohlo znamenat i to, že by z potravin zmizely informace o složení, které by nahradil elektronický štítek. Pro výrobce by se jednalo o úsporu, spotřebitel by však byl ochuzen o nezbytné informace, varovala Evropská spotřebitelská organizace BEUC. Evropská komise na základě tohoto varování zpřesnila informace a ujistila veřejnost, že změna se bude týkat jen elektrospotřebičů s vlastním displejem.

Ředitelka BEUC Monique Goyensová na svém blogu napsala, že podle dostupných dokumentů vyjednávacího týmu Evropské komise je rozvoj a rozšíření využívání elektronických štítků jednou z priorit při vyjednávání o finální podobě TTIP. Nahrazení tištěných štítků elektronickými by však podle Goyensové mohlo značně ztížit přístup spotřebitelů k informacím o složení, pokud by se týkalo i výrobků běžné spotřeby jako jsou například potraviny.

Tyto obavy se naštěstí nenaplnily, Evropská komise na základě varování BEUC zpřesnila informace o tom, co chce v kapitole týkající se informačních a komunikačních technologií vyjednat, a uvedla, že použití elektronických se bude týkat pouze přístrojů s vlastním displejem jako jsou chytré hodinky či telefony.

Elektronické štítky umožní výrobcům ušetřit na nákladech, pro spotřebitele však v případě, kdyby prošlo jejich zavedení u zboží běžné potřeby, mohly znamenat významnou potíž. Monique Goyensová uvádí několik důvodů, proč by nebyl přechod na elektronické štítky u potravin dobrým nápadem.

Ne všichni spotřebitelé vlastní, umí nebo chtějí používat přístroje, pomocí nichž by bylo možné e-štítky přečíst, jako jsou chytré telefony. Dostupnost informací by měla být co největší a nejsnazší, tady by jí však mohly snadno komplikovat technické potíže s dostupností internetu či stabilitou serveru, na němž by informace byly uloženy. Chytré telefony jsou navíc známé i nízkou výdrží baterie.

Nakupování má navíc podle Goyensové daleko do reklamní idylky a je těžké si představit, že by si spotřebitel, nakupující ve shonu a ještě třeba s malým dítětem, smartphonem kontroloval deset a více položek nákupu. Hrozí také, že spotřebitel by si každý výrobek naskenoval pouze při prvním nákupu. Následně by pak nevěděl o změnách složení, podoba štítku by ho nijak neupozornila. Zmizet mohlo i varování o tom, že v potravinách jsou obsaženy geneticky modifikované plodiny.

BEUC není a priori proti digitalizaci a rozvoji technologií, tyto ovšem nesmí stát v cestě spotřebiteli a jeho právu na informace. Spotřebitelské organizaci také vadí, když TTIP upřednostňuje výrobce a jeho náklady před spotřebitelem. Již dříve BEUC varovala, že TTIP se odklání od spotřebitelských témat a spíše řeší odstranění tržních bariér mezi EU a USA.

Související články