poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nizozemští drogisté a lékárníci vedlejší účinky léčiv neřeší

18.8.2015

Lékárníci a prodavači v drogeriích často nevědí o možných vedlejších účincích prodávaných léků či mastí a nejsou schopni o nich poučit spotřebitele. Přitom vedlejší účinky léčiv či jejich nevhodná kombinace mohou být velmi nebezpečné. Nedostatky na straně prodejců léčiv ukazuje srpnový průzkum nizozemské spotřebitelské organizace Consumentenbond.

Ve čtyřiceti drogeriích a stejném počtu lékáren se figuranti Consumentenbondu pokusili zakoupit mast obsahující antimykotickou látku mikonazol. Ta přitom v kombinaci s některými léky na ředění krve, jako je třeba warfarin či fenprokumon, může způsobit rozsáhlé krvácení.

Více než polovinu prodejců drogistického zboží vedlejší účinky nezajímaly, zákazníkovi je nesdělili ani na doptání. Konkrétně se jednalo o 23 prodejen. Jednadvacet z nich přitom neslo nálepku „Důvěryhodného odborníka na léčiva“ udělovanou Sdružením drogistických společností. Toto označení by mělo garantovat vysokou úroveň poskytovaných služeb a povědomí obsluhy o lécích prodávaných ve volném prodeji. V praxi tomu tak evidentně není.

U lékáren propadl menší počet, dvanáct ze čtyřiceti. Jejich úspěšnost by však podle Consumentenbondu měla být stoprocentní. Spotřebitelskou organizaci zarazily zvláště tři případy, kdy lékárníci mast s mikonazolem prodali, i když kupující sdělil, že užívá léky na ředění krve.

Nejedná se o ojedinělý případ, kdy prodejci zdraví ovlivňujícího zboží nejsou spotřebiteli nápomocní či spíše naopak. Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats na konci července letošního roku řešila optiky, které zákazníky nedostatečně informují o prodávaných sklech. Zároveň se často snaží zákazníkovi prodat ta nejdražší, bez ohledu na jejich vhodnost. Kvůli nedostatku poskytnutých informací pak také spotřebitelé nejsou schopní srovnat nabídky jednotlivých optik mezi sebou a vybrat si z nich tu nejvhodnější a nejvýhodnější.  

Související články