poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

ZPS radí, jak se vyhnout spálení sluncem

2.8.2015

Tropická vedra letos postihla řadu zemí v Evropě. Slovinská spotřebitelská organizace Zveza Potrošnikov Slovenije (ZPS) se podívala na to, jak se co nejúčinněji chránit před spálením sluncem.

První rada zní – v tropických vedrech není dobré se opalovat na přímém slunci, alespoň ne mezi jedenáctou hodinou dopoledne a pátou odpoledne. Opálit se dá i ve stínu, na přímém slunci je pak lepší se alespoň částečně zahalit.

I přes oblečení se dá opálit. Klasické bavlněné oblečení podle hustoty látky a barvy chrání asi jako krém s faktorem 2 až 20. O něco lépe chrání oblečení z polyesteru či jiných umělých vláken, to však může být v letních teplotách na nošení nepříjemné kvůli tomu, že hůře saje pot. Mokré oblečení naopak zvyšuje riziko spálení. Stín slunečníku či stromů pak odpovídá přibližně ochrannému faktoru 15.

Až po vyhýbání se přímému slunci a výběru oblečení je na místě opalovací krém. Podle ZPS je nejdůležitější vybrat ten se správným ochranným faktorem podle fototypu pokožky. Ovšem ani spotřebitelům se snědším středomořským fototypem ZPS nedoporučuje používat nižší faktor než 15.

Krém je nutné rozmazat pečlivě a rovnoměrně, spotřebitel by s ním rozhodně neměl šetřit. ZPS uvádí, že pro správné namazání průměrného člověka by mělo stačit přibližně 35 mililitrů krému.

ZPS upozorňuje i na to, že ochranný faktor nestoupá lineárně. Účinnost krému se počítá tak, že ochranným faktorem se dělí 1 jako celek UVA záření, aby se získalo procento škodlivých paprsků, které krém propouští. Krém s ochranným faktorem 20 tak propouští 1/20 čili pět procent paprsků, krém s faktorem 30 přibližně tři procenta a například padesátka dvě procenta. Ochranný účinek proti paprskům UVB by pak neměl být menší než třetinový oproti UVA ochraně.

Opalovací krémy také ztrácí svou účinnost po styku s vodou, po koupání je tedy dobré se znovu namazat. Prodávají se i krémy označené jako vodě-odolné, ovšem i ty mají svá omezení. Takový krém by měl vydržet hodinu plavání, extra vodě-odolný pak dvě hodiny. Jak však ukázaly předchozí testy ZPS, udávaná vodě-odolnost málokdy odpovídá, vždy je tak lepší se po koupání znovu natřít krémem. To platí zvláště pro děti a osoby s citlivou pokožkou .

Co se týče obsahu potenciálně škodlivých látek v opalovacích krémech, spotřebitelé by se měli zaměřit hlavně na parabeny, které mohou fungovat jako potenciální endokrinní disruptory, tedy látkyzpůsobující hormonální nerovnováhu. Použití propyl- a butylparabenu je pak v Evropské unii vysloveně zakázáno u výrobků určených pro děti. Naopak obávat by se neměli nanočástic oxidu titaničitého, jehož použití EU vyhodnotila jako zcela bezpečné. Škodlivě by se mohl projevovat pouze u krémů a olejů ve spreji, kde by mohlo hrozit vdechnutí. ZPS proto doporučuje krém nestříkat přímo na tvář ale nejprve na ruku a až pak ho rozetřít po obličeji.
 

Související články