poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Francouzi varují před zpomalovači hoření

24.11.2015

Zpomalovače hoření obsažené v nábytku prakticky nefungují a mohou se z nich uvolňovat karcinogenní látky či endokrinní disruptory, varuje francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin, životního prostředí a práce Anses. Za pravdu jí dávají i výsledky staršího testu spotřebitelské organizace UFC Que Choisir.

Čtyřleté testování zpomalovačů hoření v nábytku nepřineslo žádné ovoce. Účinky takových látek jsou podle Anses neprůkazné a jejich používání je navíc kvůli obsahu škodlivých látek kontraproduktivní.

Anses do svého testování zahrnula 22 různých látek používaných v nábytku jako zpomalovače hoření. U všech hrozí, že při jejich spalování mohou do ovzduší unikat škodliviny. Navíc jejich velká část patří mezi potenciální karcinogeny, případně do skupiny tzv. endokrinních disruptorů. Jedná se o skupinu látek, které mohou negativně působit na štítnou žlázu či imunitní systém, případně způsobovat hormonální nerovnováhu.

Výzkum Anses byl odstartován v reakci na výsledky testu UFC Que Choisir z roku 2010. Ten prokázal, že zpomalovače hoření nejsou zdaleka tak účinné, jak výrobci slibují. Ze 13 testovaných kusů textilního nábytku ve zkoušce ohněm propadlo celých dvanáct. Bez ohledu na použitý zpomalovač totiž vzplály příliš snadno.

I když jsou zpomalovače neúčinné a potenciálně škodlivé, Anses zatím nepřemýšlí o tom, že by vydala doporučení pro regulaci jejich používání. UFC však podotýká, že stále existuje jiný, jednodušší a ekologičtější způsob, jak ochránit nábytek před požárem. Mezi povlak a pěnovou výplň pohovky totiž někteří výrobci vkládají vložku z nehořlavého materiálu.

Spotřebitelům pak UFC rozhodně nedoporučuje nakupovat nábytek se zpomalovači. V případě požáru lépe poslouží dobře fungující detektor kouře. Nejlepší je pak samozřejmě požáru předcházet, zvláště zamezením neopatrné manipulace s ohněm či elektronickými zařízeními blízko hořlavého textilu.

I s detektory kouře byl ve Francii v minulosti problém. UFC kritizovala jejich nespolehlivost a rozdíly mezi šaržemi stejného výrobku, z trhu byl stažen dokonce i vítěz jejího dřívějšího testu. Podmínky pro získání certifikátu o shodě CE navíc byly příliš mírné a výrobek, který ho jednou získal, ho již nemohl ztratit. Francouzská organizace proto radila spotřebitelům, aby nakupovali pouze výrobky, které splňují podmínky mnohem přísnějšího národního bezpečnostního certifikátu NF. Detektory kouře dostupné na českém trhu otestoval v roce 2013 i dTest. Také jeho test nepřinesl příliš dobré zprávy – pět z dvanácti testovaných výrobků si odneslo nedostatečnou známku.
 

Související články