poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Evropa i USA jsou proti preventivnímu podávání antibiotik dobytku

1.12.2015

Týden od 16. do 22. listopadu vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) týdnem boje proti plýtvání antibiotiky. Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) vydala doporučení pro americkou vládu a výrobce, jak by měli proti nadužívání antibiotik postupovat. Evropské spotřebitelské organizace apelují na řetězce rychlého občerstvení, aby přestaly používat maso ze zvířat krmených antibiotiky.

CR v bodech navrhuje kroky, které by měly přispět ke konci plýtvání antibiotiky a následně zdravějšímu masu na talířích strávníků. Vláda by měla zakázat podávání antibiotik, která jsou určena k léčbě lidí, chovným zvířatům. Zákon sice zakazuje, aby byla dobytku antibiotika podávána pro růst svalové hmoty, mnozí chovatelé však toto obcházejí a ve stejném množství je stále podávají pro „prevenci nemocí“. Nový návrh zákona podobné preventivní podávání zakazuje, umožňuje pouze podání malého množství prokazatelně nemocnému zvířeti.

Poslední nové antibiotikum bylo podle slovinské spotřebitelské organizace Zveza Potrošnikov Slovenije (ZPS) objeveno před 25 lety, od té doby stoupá pouze počet resistentních kmenů bakterií. Jejich vzestup je způsoben právě plýtváním a nadužíváním antibiotik, a to jak ve zdravotnictví, tak v zemědělství.

Zlepšit by se měl rovněž sběr dat o současném stavu používání antibiotik. Vládní agentura Federal Drug Agency by měla vyžadovat podrobnější údaje od jednotlivých chovů, za současného stavu je téměř nemožné změřit spotřebu antibiotik v masném průmyslu.

Změnit by se měl i systém označování masa. Dnes může americký spotřebitel v obchodě narazit na balíček masa, který je sice označen jako „no antibiotics“, ovšem antibiotika byla dobytku podávána pod rouškou prevence. Takové klamání spotřebitele by mělo skončit, podle CR by označení „bez antibiotik“ mělo znamenat opravdu to, že při výkrmu chovného zvířete nebyla žádná antibiotika použita. Totéž pak platí i pro označení „přírodní“ či „bio“.

Výrobci by podle CR měli postupně přejít na chov zvířat bez antibiotik, který je ekologičtější, zdravější a udržitelnější. CR také navíc podotýká, že se rozhodně nejedná o „nařízení od zeleného stolu“, poptávka po kvalitním mase bez antibiotik v současnosti v USA převyšuje nabídku. I na zemědělce pak CR apeluje, aby přestali zneužívat nejasně definovaná označení masa.

Týdne boje proti plýtvání antibiotiky se zúčastnily i evropské spotřebitelské organizace, například belgická Test Achats a slovinská ZPS. V Evropě se stále plýtvá antibiotiky, která jsou podávána jako prevence. Podle údajů, které obě organizace citují, mohou mít odolné bakterie na svědomí ročně až 25 000 úmrtí.

Belgická organizace také kontaktovala největší řetězce rychlého občerstvení včetně mezinárodních gigantů jako McDonald’s a Subway a apelovala na ně, aby upustily od používání masa z chovu, v němž jsou používána antibiotika. Toto již fast-foodoví obři přislíbili v USA a Kanadě. Podle Test-Achats tak není důvod, aby evropští spotřebitelé jedli potenciálně nebezpečné maso nižší kvality.

Tématem regulace používání antibiotik při chovu se dlouhodobě zabývá i Evropská spotřebitelská organizace BEUC. Rozdílný přístup k užívání antibiotik na obou březích Atlantiku při chovu masných plemen dobytka je jedním z důvodů sporů o výslednou podobu dohody TTIP.
 

Související články