poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

„Škodlivé záření“ – fiktivní řešení fiktivního problému

31.5.2016

Francouzský Úřad pro ochranu spotřebitele a hospodářské soutěže kritizuje prodejce různých výrobků, které by měly spotřebitele chránit před škodlivým zářením, ať už se jedná o mikrovlnné záření, wi-fi či mobilní signál. Informuje o tom spotřebitelská organizace UFC Que Choisir.

Někteří nepoctiví prodejci rádi vytvářejí fámy o fiktivních problémech, na něž pak nabízejí „řešení“. Týká se to například některých center technické podpory, jež za úplatu odstraňují fiktivní viry, nebo mnohých prodejců z předváděcích akcí. Z podobného soudku jsou i obchodníci s různým zázračným oblečením či clonami proti „škodlivému záření“ z mobilních telefonů nebo wi-fi.

Prodejci klamou spotřebitele hned dvakrát. Vliv záření ze spotřebičů, případně pak telefonního či wi-fi signálu na lidské zdraví je zkoumán již víc než 35 let. Žádná studie nikdy neprokázala, že by například signál GSM či wi-fi jakkoli škodil. UFC uvádí příklad dlouhodobé studie australské Sydney University, která prokázala, že používání mobilního telefonu nikterak nezvyšuje riziko vzniku nádorového onemocnění mozku. Studie přitom byla provedena na vzorku populace, jež byl sledován od roku 1982.

I když se výrobci zaklínají formulemi o revolučním materiálu, který nepropouští žádný druh záření, starší test UFC prokázal, že údajné protiradiační boxerky jsou vůči záření propustné, a to i když se látka několikrát přeloží. Podobné výrobky jsou přitom velmi drahé, UFC uvádí i příklad obdobně nefunkční ochranné bandáže pro těhotné ženy, jejíž pořízené přijde na 95 euro, tedy přibližně 2500 českých korun.

Podle francouzského Úřadu pro ochranu spotřebitele a hospodářské soutěže navíc prodejci ignorují zákazníkovo právo na odstoupení od smlouvy do 14 dnů, případně jejich obchodní podmínky obsahují nepovolenou klauzuli o tom, že se spotřebitel tohoto práva dobrovolně zříká.

UFC uvádí, že ačkoli podobná zařízení a doplňky většinou prodávají podezřelí prodejci v anonymních e-shopech, objevily se už i v nabídce zavedených společností. Uvádí zde příklad výrobce kosmetiky Clarins, který v roce 2007 na trh uvedl přípravek na ošetření pleti ve spreji pod názvem Expertise 3P, který měl kromě jiného také spotřebitele chránit před bájným škodlivým zářením. Výrobek se však dostal pod palbu kritiky odborné veřejnosti a společnost Clarins raději rychle své reklamní tvrzení stáhla.
 

Související články