poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Výrobci kolagenových tablet často klamou spotřebitele

20.7.2016

Kolagenové tablety se leckdy prodávají jako zázračný doplněk na zlepšení pleti, vlasů či kloubů, jejich prodejci však přehánějí. Španělská spotřebitelská organizace OCU uvádí, že jejich účinnost je neprůkazná, výrobci pak někdy spotřebitele vysloveně klamou.

OCU se pozastavuje zejména nad tím, že někteří výrobci před zákazníky zamlčují živočišný původ kolagenu. Ten se získává z kůže či z pojivových tkání, jako jsou chrupavky a šlachy, nejčastěji prasečích. Prodejci a výrobci kolagenových tablet někdy lákají na rostlinný či mořský kolagen, což je však nesmyslné označení. V rostlinách se žádný kolagen nenachází, aktivní látkou v takových přípravcích bývá spíše pektin či jiný obdobný polysacharid. Mořský kolagen se nezískává z mořské vody či řas, ale z chrupavek mořských živočichů.

Další klamání se týká průkaznosti účinků kolagenových tablet. Výrobci se rádi ohánějí tvrzeními, jak kolagen pomáhá pokožce, růstu vlasů a nehtů či v boji proti bolestivým kloubům. Tato tvrzení však nejsou podložena žádnou průkaznou vědeckou studií. To je také důvodem, proč se kolagen neprodává jako léčivo, ale pouze jako doplněk stravy.

Aminokyseliny, z nichž se kolagen skládá, jsou navíc obsaženy i v pokrmech vyváženého jídelníčku. Pro „masožrouty“ jsou tak drahé kolagenové tabletky zcela zbytečné, vegetarián či vegan by se jim pak měl jakožto živočišnému produktu vyhýbat.

O něco lépe účinkuje kolagen v pleťových krémech a mastech, jeho účinek je však spíše krátkodobý. Prokazatelně kolagenové masti pomáhají pouze pro změkčení a hydrataci pokožky. Pro dosažení kýžených účinků na pleť nezáleží jen na obsahu kolagenu, ale i na dalších podpůrných látkách, jako jsou vitamíny, minerály a antioxidanty.
 

Související články