poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nizozemský řetězec odstraňuje z obalů sladkostí dětské postavičky

27.7.2016

Nizozemský řetězec supermarketů PLUS se připojil ke kampani proti prodeji nezdravých potravin dětem. Ze sladkostí jeho privátní značky tak zmizí veselé postavičky. Toto rozhodnutí schvaluje i tamní spotřebitelská organizace Consumentenbond.

Řetězec PLUS v polovině letošního července oznámil, že obaly potravin jeho privátní značky projdou výrazným redesignem. Ze sladkých a slaných pochutin, jako jsou bonbony, chipsy, sušenky nebo třeba slazené cereálie, zmizí postavičky či zvířátka, která by mohla lákat děti k nadměrné konzumaci takových nezdravých potravin. Řetězec přislíbil i to, že upustí od používání „dětských“ písem na obale, přibýt by naopak měly podrobné údaje o výživových hodnotách prodávaných potravin.

Za toto rozhodnutí si řetězec vysloužil pochvalnou zmínku od spotřebitelské organizace Consumetenbond i aliance „Stop kindermarketing ongezonde voeding“, jejíž jméno představuje i její program, tedy „Stop reklamě na nezdravé potraviny pro děti“.

Podobné kampaně se nyní objevují po celém světě, někdy i pod hlavičkou celosvětové spotřebitelské organizace Consumers International, jejíž kampaň se dá najít pod hashtagem #stopjunkfood. Nedávno také kritizovala zneužití sportovních svátků, jako je fotbalové mistrovství Evropy či olympijské hry v Brazílii, k marketingu nezdravých potravin a jejich cílení na děti.
 

Související články