poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V Nizozemsku se falšují potraviny, nejčastěji med a jehněčí

6.10.2016

Problémy s falšováním potravin jsou velmi rozšířené i v západní Evropě. Průzkum nizozemské spotřebitelské organizace Consumentenbond ukazuje, že se podvádí hlavně v segmentu dražšího či luxusnějšího zboží. Nejvíce se falšuje manukový med, výrobky s jehněčím masem, ale například i koření.

Západoevropské spotřebitelské organizace dlouhodobě poukazují na falšované potraviny a pokrmy v obchodech a restauracích. Výsledky průzkumu, které přináší Consumentenbond, jsou pro spotřebitele nepříznivé. Například mezi populárními, ovšem velice drahými manukovými medy byl každý druhý falšován, například ředěním či nastavováním levnějším druhem medu.

Podobně dopadly pokrmy z jehněčího masa, ať už se jednalo o hotová balená jídla k ohřevu či pokrmy v restauracích a rychlých občerstveních. Zde bylo falšování prokázáno v 47 % případů. Šest ze třiceti „jehněčích“ gyrosů či kebabů, šauarma či curry pak neobsahovalo ani stopové množství jehněčího. K podobným výsledkům přitom již více než před dvěma lety dospěla britská spotřebitelská organizace Which? a i přes značnou medializaci případu se nic nezměnilo.

Třetina „extra panenských“ olivových olejů pak neodpovídá svému označení. Překvapivě se také často falšuje i oregano. 11 % sáčků koření bylo nastavováno i jinými bylinkami.

Consumentenbond přitom vyhlásil boj falšování potravin již před třemi lety. Zákonodárci tehdy sice připravili novou legislativu, která obsahovala část požadavků spotřebitelské organizace, zákony však jsou ve výsledku děravé a špatně vymahatelné. Výsledkem je současná situace na trhu s potravinami. Consumentenbond proto vyzývá dozorové orgány k častějším kontrolám.

V Evropě se snad nevyskytuje země, která by neměla potíže s falšovanými potravinami. Vedle již zmíněných výzkumů organizace Which? je dobře známá i „beefgate“, tedy aféra koňského masa vydávaného za hovězí. Ta měla kořeny v Irsku. Ve Francii zase starší průzkum organizace UFC Que Choisir prokázal klamání ve velkém při označování regionálních potravin či potravin v biokvalitě. Významné nesrovnalosti ve stejné oblasti zjistil i nedávný polský průzkum organizace Pro-Test.
 

Související články