poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pleťové krémy stále mohou obsahovat endokrinní disruptory

18.10.2016

Test pleťových krémů, který provedla dánská spotřebitelská organizace Forbrukkeradet Taenk (FT), přinesl zajímavé výsledky. Větší část krémů je sice v pořádku, 8 z 53 však stále obsahuje nebezpečné endokrinní disruptory. Některé z krémů se proti předpisům provinily již v dřívějších testech a najdou se mezi nimi i ty z pultů českých obchodů.

Výsledky testu pleťových krémů se podle FT dají hodnotit vcelku pozitivně. 20 krémů je zcela v pořádku a hodí se pro každodenní použití i pro alergiky. Dalších 25 pak splňuje zákonné normy, obsahují ovšem některé přírodní látky, jež mohou být alergizující. Všechny tyto krémy však byly správně označené, na jejich výrobě či prodeji tak není nic špatného.

Osm výrobků ovšem v testu propadlo, obsahovaly totiž nejrůznější endokrinní disruptory, tedy látky, jež mohou vzbuzovat hormonální nerovnováhu. Škodlivé jsou tak zvláště pro děti a mládež. Konkrétně se jednalo o různé parabeny s dlouhým řetězcem, ale také o BHT či benzofenon 3.

Jedním z krémů, v němž se našly škodlivé látky, byl i produkt Elizabeth Arden Visible Difference. Ten byl kvůli obsahu škodlivých látek kritizován již v minulosti. Výrobce proto z jeho receptury odstranil alergenní konzervant methylizothiazolin, známý těž pod zkratkou MI, ani to však na dobrý výsledek nestačilo. Stále obsahoval škodlivý paraben.

Mezi krémy, jež v testu propadly, jsou i další výrobky známé i českým spotřebitelům a spotřebitelkám. Jedná se o produkty dvou značek, jež patří na opačné konce cenového spektra, konkrétně luxusní krém Creme de La Mer a krém Cien Moisturising Aqua Cream, vyráběný pro diskontní řetězec Lidl. Oba obsahovaly cyklopentasiloxan, krém Cien pak ještě navíc i ethylparaben a methylparaben. Tyto látky jsou přitom již dlouho vedeny na seznamu rizikových endokrinních disruptorů.

Endokrinní disruptory a jiné škodliviny hledá FT v kosmetice a produktech pro nejmenší již několik let. V minulosti si posvítila například na zubní pasty, holítka, láhve na vodu, ale také na vánoční dárkové sady kosmetických výrobků.
 

Související články