poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Cukr, nebo kakao?

28.11.2016

Slovinská spotřebitelská organizace Zveza Potrošnikov Slovenije (ZPS) se podívala na složení populárních kakaových nápojů v prášku. Jen málo z nich obsahuje alespoň 25 % kakaa, většina je plná cukru.

Co se týká kakaa, málokdo asi čeká, že by se jednalo o zdravý nápoj, stále se však jedná o oblíbenou laskominu nejen pro zimní rána, kterou si dopřávají děti i dospělí. Většina instantních kakaových nápojů by podle ZPS vůbec neměla používat označení „kakaové“.

Aby mohl být výrobek takto označen, musí obsahovat alespoň 25 % kakaového prášku. 8 z 14 testovaných výrobků však tuto podmínku nesplňovalo. Co chybělo na kakau, to výrobce doháněl cukrem. V jednom hrníčku nápoje, připraveného podle přiloženého návodu tak mohly být až čtyři kostky cukru. Nejsladší byly právě výrobky, které neobsahovaly samotný kakaový prášek, ale přímo směs kakaa s cukrem. Jedno z balení tak obsahovalo dokonce 83,6 % cukru.

Problémy s označením výrobku měli i čeští výrobci kakaa. Jak ukázal dTest na konci minulého roku, část výrobců na obalu opomněla uvést alkalizační činidlo. Spotřebitelé však naštěstí na nápravu nemuseli dlouho čekat, někteří z výrobců nedlouho po testu a naší výzvě aktualizovali složení sami, zbytek k podobnému kroku přiměla po našem podnětu Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
 

Související články