poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Příliš mnoho vitamínů škodí

25.1.2017

Belgický trh je plný potravinových doplňků či běžných potravin obohacených o vitamíny a minerály. Zatím se jejich výrobci snaží přesvědčit zákazníky o jejich prospěšnosti, podle tamní spotřebitelské organizace Test-Achats je ale jejich užívání zbytečné, navíc mnohdy kontraproduktivní.

38 % Belgičanů ve věku od 18 do 64 let ve výzkumu pro Test-Achats uvedlo, že užívají alespoň jeden druh doplňku stravy, ženy dvakrát častěji než muži. Obaly podobných doplňků či třeba potravin doplněných o vitamíny spotřebitelům slibují mnohé pozitivní účinky pro zdraví, většinou však zůstává jen u slibu. Není se čemu divit, když je reklamní tvrzení většinou formulováno ve stylu „může pomáhat při potížích“.

Test-Achats navíc uvádí, že mnozí spotřebitelé užívají větší dávky, než je zdravé. Nejčastěji se Belgičané předávkovávají vitamínem D, v závěsu je vitamín B6 a železo. Přitom jak se ví již dlouho, látka, která je v malém množství prospěšná, může ve velkém škodit. Například přípravky s vitamínem A nejsou vhodné pro těhotné ženy, při nadměrném dávkování mohou způsobit vrozené vady u plodu. Vitamín D se zase hromadí v játrech a tukových zásobách, předávkování železem pak může vést k selhání jater. Otrava jódem způsobuje hypertyreózu. Při tomto onemocnění štítné žlázy dochází k rychlému a zdánlivě bezdůvodnému hubnutí, pacient také bývá podrážděný a trpí nespavostí.

Podle Test-Achats přitom většina spotřebitelů doplňky stravy nepotřebuje. Všechny potřebné látky je možné získat z vyvážené stravy. Před užíváním podobných doplňků či v případě potíží, které by mohl mít za vinu nedostatek některých živin, proto doporučuje nejprve se poradit s lékařem.

„Zázračné“ doplňky stravy přitom nejsou žádnou novinkou. Když v roce 2016 vzpomínala americká spotřebitelská organizace Consumer Reports na osmdesát let své činnosti, neopomněla ani na módu konce čtyřicátých let, kdy výrobci vitamíny přidávali i třeba do těstovin, z nichž se však okamžitě vyvařily. Německá organizace Stiftung Warentest si zase nedávno vzala pod drobnohled populární doplňky stravy s hořčíkem a vyvrátila jejich účinnost proti svalovým křečím.
 

Související články