poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

BEUC získala podporu pro změnu pravidel testování motorových vozidel

20.2.2017

Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu podpořil návrh Evropské spotřebitelské organizace BEUC na změnu pravidel pro testování vozidel ohledně udávané spotřeby a emisí výfukových plynů. Chce tak zamezit dalším skandálům, jako byla nedávná „dieselgate“.

Současný model měření udávané spotřeby a vypouštěných emisí New European Driving Cycle (NEDC) je zastaralý a plný děr, jež se výrobci naučili zneužívat. Vozy se v současnosti testují v příznivých vysokohorských podmínkách, se zalepenými spárami u dveří, bez základních prvků vybavení, jako je klimatizace, či za použití speciálních, běžně nedostupných maziv. Naměřené výsledky spotřeby či emisí tak zdaleka neodpovídají běžnému provozu. NEDC se také dají připsat některé motoristy neoblíbené prvky moderních vozů, jako například systém vypínání motoru na semaforech „start & stop“.

To by se však mělo v budoucnosti změnit. Návrh BEUC na aktualizaci podobných testů získal na začátku února letošního roku podporu Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů v Evropském parlamentu. Nová úprava by měla kromě jiného posílit roli Evropské komise a větší standardizaci pravidel napříč evropskými státy, testování většího množství vozů jednoho modelu a také větší transparentnost výsledků. Návrh BEUC počítá s tím, že laboratoře, které testování zařizují, by neměly přijímat peníze od automobilek.

Výbor také nechce, aby se opakovaly skandály, jakým byla „dieselgate“ z roku 2015, tedy aféra vozů z koncernu Volkswagen, jež byly vybaveny speciálním softwarem, který dokázal během testování zmenšit objem vypouštěných emisí, nedal se však použít v běžném provozu. VW již za tuto aféru odškodnil americké majitele vozů, evropští motoristé na odškodnění stále čekají.
 

Související články