poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Odkud v zimě pochází lokální ovoce a sezonní zelenina?

17.3.2017

I v zimním období se v regálech slovinských prodejen objevuje ovoce a zelenina označované za lokální a sezónní. Mnozí čtenáři se proto ptají tamní spotřebitelské organizace Zveza Potrošnikov Slovenije (ZPS), jak je to možné.

Letošní tuhá zima zemědělcům rozhodně příliš nepřála, podle nabídky slovinských obchodníků to tak ale nevypadá. Zájemci o lokální potraviny nouzí netrpí, na pultech a v regálech se objevují i produkty označované jako „sezonní“.

Podle ZPS však není nutné hned očekávat nekalou hru ze strany prodejců či dodavatelů. Část lokálního ovoce a zeleniny pochází ze skladových zásob. Jak již dříve psala americká spotřebitelská organizace Consumer Reports, zejména jablka s vysokým obsahem cukru bez problémů vydrží dlouhodobé skladování. Další část produkce jde pěstovat i v zimě, a to ve vyhřívaných sklenících. V nich se daří zejména salátům. Menší podíl na prodávaném zboží mají také produkty ze slovinského pobřeží, kde se kvůli vyšším teplotám daří pěstovat celoročně. Zbytek poptávky pak supluje ovoce a zelenina z dovozu. Na tom není nic špatného, pokud jsou takové produkty řádně označené a nejsou vydávány za lokální.

Předkové dnešních Slovinců si sotva mohli dopřávat v zimě čerstvé ovoce a zeleninu, a pokud ano, opět se jednalo o takové plody, jimž svědčí dlouhodobé skladování, tedy například jablka a tuřín. Označení produktů za sezonní proto ZPS považuje spíše za nic neříkající reklamu. Správně by takové označení měly nést zejména různě ošetřené či konzervované produkty jako například sušené ovoce, nakládaná zelenina či kysané zelí. Předpis, který by použití slova „sezonní“ reguloval, neexistuje.

ZPS také připomíná dilema spojené s lokální produkcí a ekologickou stopou. Salát vypěstovaný ve slovinském skleníku sice na talíř neurazí nikterak dlouhou cestu, náklady na jeho vypěstování jsou však mnohem vyšší než u obdobného produktu, který vyrostl pod širým nebem v teplých krajinách. Nižší ekologická stopa tak v zimních měsících poněkud neintuitivně zůstává za ovocem či zeleninou z dovozu.
 

Související články