poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Stránky s falešným zpravodajstvím prodávaly doplňky stravy

21.3.2017

Na internetu se najde mnoho schopných a vynalézavých nepoctivců, kteří se snaží z uživatelů vymámit osobní údaje či je přimět ke koupi nefunkčního výrobku nebo potravinového doplňku. Prodejci pilulek BrainPlus IQ však patří spíše mezi ty méně schopné. Podle spotřebitelského serveru Consumerist se tito podnikavci pokoušeli prodávat svůj doplněk stravy pomocí jedněch z nejkomičtějších stránek s falešným zpravodajstvím.

Webovým stránkám prodejců potravinového doplňku podle Consumeristu chyběla špetka důvěryhodnosti a soudnosti, nedostatky však autoři doháněli kreativitou. Pilulky BrainPlus IQ tak na svých stránkách propagovali například „zpravodajskými“ články s fotografiemi celebrit, které jsou údajně nadšeny jejich účinky.

Jak málo si dali na článcích záležet, ukazuje například použití snímku fyzika Stephena Hawkinga, za nímž jsou na tabuli kromě fyzikálních vzorců napsána jména profesionálních zápasníků. Snímek totiž pocházel ze satirického článku ze serveru KayfabeNews o tom, jak málo rozumí známý fyzik profesionálnímu wrestlingu.

Další článek na stránkách podnikavců vypráví o tom, jak se herec Denzel Washington v show televizního lékaře Dr. Oze pochlubil, že za jeho fotografickou paměť mohou právě pilulky BrainPlus IQ. Snímek je ovšem vystřižený z jeho vystoupení v Tonight show with Jimmy Fallon. V show Dr. Oze nikdy Washington nevystoupil.

Stránka také nabízí křiklavě upravené titulní stránky časopisů National Geographic a Time. V druhém ze zmíněných časopisů je měl údajně za zdroj svého úspěchu označit slavný golfista Tiger Woods. Pozměněná obálka ovšem pochází z roku 2000, kdy produkt ani nebyl na trhu.

Stejně tak i veškeré fotografie redaktorů a editorů údajného zpravodajského serveru pochází z fotobank či jiných stránek, odkud si je prodejci bez zaplacení či svolení vypůjčili. Svým názvem a designem se navíc snaží vzbudit dojem, že se jedná o oficiální zpravodajství spadající do okruhu televizní stanice DiscoveryNews.

Použití stránek falešného zpravodajství a smyšlených výpovědí celebrit není ve světě výjimkou, Consumerist tak varuje před podobnými podezřelými stránkami, jejichž jediným účelem je prodej nefunkčních doplňků. V některých případech ovšem celebrity podobné výrobky a služby propagují o vlastní vůli – například francouzská televizní moderátorka Valerie Demidotová se stala tváří „zázračného systému vytápění“ Quartz Ecopower, se kterým bylo obtížné vyhřát byť i malý pokojík, američtí herci a moderátoři starší generace zase obvykle propagují nevýhodné penzijní fondy či obrácené hypotéky.
 

Související články