poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Alternativy repelentů příliš nefungují

26.4.2017

V rámci nejnovějšího testu repelentů se italská spotřebitelská organizace Altroconsumo rozhodla podívat na pět alternativních přípravků či prostředků. Jejich účinnost je ovšem i v nejlepším případě značně omezená, drtivá většina jich nefunguje vůbec.

Prvním přípravkem byly homeopatické tabletky s výtažkem ze stromu rojovníku bahenního. Výrobce tabletek tvrdí, že zmírňují nejen svědění po štípnutí, ale homeopatická koncentrace výtažku, jež se po požití vypařuje z pórů či z dechu, komáry i odpuzuje. Ve skutečnosti se ovšem jedná pouze o cukrové tabletky, ředění je navíc tak vysoké, že v přípravku nezůstaly žádné aktivní látky.

Někteří zastánci alternativní medicíny doporučují na odpuzování komárů místo repelentů užívat doplňky stravy s vysokým obsahem vitamínů B1, B6 a C. Samo o sobě se jedná o prospěšné látky, které napomáhají správnému fungování organizmu, podle organizace Altroconsumo jsou ovšem jejich účinky na odpuzování komárů nulové.

Třetí zcela neúčinnou náhradou za repelent jsou přístroje na principu ultrazvuku. Podle výrobců by měl být vysílaný zvuk pro komáry nesnesitelný, zatímco pro uživatele neškodný. Altroconsumo uvádí, že je tomu spíše naopak. U mnohých uživatelů mohou podobné přístroje způsobit bolesti hlavy, zatímco nálety komárů neustávají.

Další dva způsoby již nějaké výsledky přinášejí, oproti klasickým repelentům však následující metody fungují dosti omezeně. První z nich je použití esenciálních olejů, svící či aromalamp. Komárům vadí zejména citrusové oleje. Altroconsumo uvádí, že účinek esenciálního oleje naneseného na kůži netrvá déle než dvacet minut, svíčky a lampy mají zase velmi krátký dosah. Citrusové oleje jsou navíc velmi dobře známými alergeny.

Poslední možností je instalace speciálních krabic, ve kterých by se měli usídlit netopýři. Ti se komáry živí. Netopýři mají ovšem poměrně vysoké nároky na umístění hnízda. To musí být ve správné výšce, na tichém místě a mimo přímé slunce. Ani v případě ideálně umístěné krabice nám ale nikdo nemůže zaručit, že se netopýři rozhodnou zahnízdit právě u nás.
 

Související články