poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nadužívání antibiotik škodí všem

19.9.2017

Evropská spotřebitelská organizace BEUC spolu se 13 dalšími národními spotřebitelskými organizacemi zahájila na začátku září letošního roku online kampaň s cílem zvýšit povědomí lidí o nebezpečí antibiotické rezistence. Osvětová kampaň v čele se superbakterií jako maskotem skončí až 18. listopadu, což je Evropský den antibiotik (European Antibiotic Awarness Day).

Rezistence neboli odolnost vůči antibiotikům představuje pro obyvatele Evropské unie závažný problém. Odhaduje se, že nejméně 25 tisíc lidí zemře každý rok vinou infekce, kterou má na svědomí rezistentní bakterie, na kterou antibiotika již neúčinkují. Je v zájmu všech, aby antibiotika i nadále účinně bránila rozvoji infekcí jak u lidí, tak u zvířat. Jejich nadužívání pomáhá bakteriím se přizpůsobit a tím si vytvářet odolnost. Proto bychom s antibiotiky měli zacházet střídmě jak při léčbě lidí, tak při jejich dávkování hospodářským zvířatům, kterým jsou často podávána plošně a z preventivních důvodů.

Současná iniciativa organizace BEUC navazuje na kampaň z roku 2014 „Antibiotická rezistence – Z farmy až k vám“, která vysvětlovala, jak se odolná superbakterie zrodí na farmě a skrze dobytek a zpracování masa přistane až na našem stole.

BEUC se zatím alespoň podařilo přesvědčit Evropský parlament, aby podpořil nutnost zpřísnění pravidel pro používání antibiotik v zemědělství. Teď se snaží přesvědčit členské státy Evropské unie, aby také podnikly odvážné kroky, které by vedly k legislativnímu omezení používání antibiotik v zemědělství.

Související články