poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Připlať za vejce – zachraň slepici

3.10.2017

Francouzská spotřebitelská organizace Que Choisir informuje o společnosti Poulenhouse. Ta zahájila prodej biovajec od slepic, které ke stáru místo konce na jatkách čeká klidné dožití. Úskalím chvályhodného projektu je cena – jedno vajíčko se prodává za jedno euro.

Každý rok ve Francii nastoupí a ukončí produkční cyklus okolo 50 milionů nosnic. Období nejefektivnější snůšky trvá 18 měsíců a po jeho uplynutí čeká slepice porážka. Většina takto vyprodukovaného drůbežího masa se zamrazuje a exportuje do afrických zemí, zbytek končí ve francouzských výrobnách krmiv a bujónových kostek.

Fabiena Saulemana absurdnost této situace vedla k založení společnosti Poulenhouse, která začala prodávat „vejce, kvůli kterým nemusí umírat kuřata“. Základní myšlenkou jeho iniciativy je změna systému chovu slepic. Kuřata se nechají vyrůst a zůstanou až do dožití, tedy po dobu 6 až 10 let. Společnost počítá s 9000 slepic, kuřata do projektu dodají a budou chovat čtyři biofarmy z různých oblastí Francie. Zároveň s tím vznikne i záchranný útulek pro staré nosnice. Předpokládá se, že slepice budou snášet nejen během hlavního rok a půl trvajícího období, ale i po něm. Využití se plánuje i pro vajíčka poškozená, ta se budou zpracovávat do vaječných výrobků.

Projekt si na sebe vydělává prodejem biovajec prostřednictvím obchodní sítě Biocoop. Řadu francouzských zákazníků však může odradit cena, 6kusové balení stojí šest euro. To je zhruba 2násobek ceny „obyčejných“ francouzských biovajec a 4násobek ceny konvenčních vajec od slepic chovaných ve volném výběhu. Tvůrce projektu si je drahoty svých produktů vědom, nicméně je přesvědčen, že zákazníci se najdou a to nejen mezi nejbohatšími. Cena je vysoká i z toho důvodu, že podobný systém chovu se dosud nezkoušel a není tak jasné, jaké náklady do budoucna Poulenhouse čekají. „Jak bude vypadat reálný život kuřat, zapojení producentů, bude potřeba zřizovat pro starší slepice speciální prostory? To zatím nevíme,“ přiznává Fabien Sauleman. To, co se ví už teď, je odměna pro zapojené drůbeží biofarmy. Poulenhause jim chce platit více, než jim nabízí „obyčejní“ producenti biovajec. Fabien doufá, že až se jeho projekt ekonomicky usadí, bude možné prodejní ceny vajec snížit a dostat je tak k co nejvyššímu počtu zákazníků.

Z pohledu aktuálního vývoje nálad francouzských spotřebitelů se zdá, že projekt by mohl, navzdory své ceně uspět. Pověst drůbežářského průmyslu je poškozena. Podle průzkumu společnosti Nielsen se ukazuje, že zejména aktuální fipronilová kauza otřásla důvěrou spotřebitelů. Ti ovšem nezačali vajíčka bojkotovat, nýbrž začali upřednostňovat co nejdůvěryhodnější producenty vajec – biofarmy a chovy ve volném výběhu.

Otázkou zůstává, co bude, až se Poulenhause rozjede a poptávka po jeho produkci vzroste. Bude i pak možné zajistit všem slepicím klidné dožití? „Náš útulek nabízí místo pro 18 000 slepic ˏve výslužběˊ. Tento počet bychom do budoucna nechtěli zvyšovat. Klíčovým krokem pro nás je získat si důvěru dalších drůbežářů a přesvědčit je, aby se k našemu systému chovu připojili. Naším cílem je pak to, aby i oni zřídili podobné útulky a drželi i starší slepice v produkčním cyklu, dokud to jen bude možné“.

Ochránci zvířat tuto bezprecedentní iniciativu vítají. Zároveň upozorňují na to, že ani jí se nepodaří vyřešit všechny problémy spojené s drůbežářskou velkoprodukcí, jakými jsou vysoký počet nosnic v chovech nebo likvidace mladých kohoutů.

Související články