poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Je to chřipka, nebo nachlazení?

4.10.2017

Každý rok to přichází zhruba touto dobou. Začínáme posmrkávat a škrábání v krku nás vede k otázce, jsme-li nachlazení, nebo zda nejde o něco vážnějšího, například o chřipku. S užitečnou radou přispěchala americká spotřebitelská organizace Consumer Reports.

Abyste mohli započít úspěšnou léčbu, je důležité vědět, s čím máte tu čest. Přestože mnohé symptomy mohou být společné, s nachlazením a s chřipkou je zapotřebí se vypořádat různými způsoby.

Rozpoznejte příznaky

Lidé často zaměňují běžné nachlazení za chřipku, protože jim některé příznaky mohou být společné a lze od nich ulevit volně prodejnými léky. Existují však mezi nimi zásadní rozdíly:

  • Nápor choroby je u nachlazení postupný, u chřipky nastupuje okamžitě. Lidé s chřipkou by ihned měli omezit kontakt s ostatními, protože nákaza může mít drastický vliv na zdravotní stav u zranitelných skupin obyvatelstva, jako jsou děti, těhotné nebo senioři.
  • Příznaky. Bolest či škrábání v krku, ucpaný nebo „tekoucí“ nos, kašel a únava jsou projevy při nachlazení. Zimnice, suchý kašel, bolest hlavy a svalů, ucpaný nos, bolest v krku, extrémní únava a slabost provázejí chřipku.
  • Zvýšená teplota. U nachlazení je tělesná teplota mírně zvýšená nebo normální. Chřipku provázejí horečky kolem 38 °C a vyšší.
  • Závažnost. Průběh nemoci u nachlazení je mírný až střední. Chřipka představuje pro organismus větší zátěž. Pro většinu lidí však není nutné vyhledat lékaře. Antibiotika v tomto případě stejně nepomohou – chřipku způsobuje virus, nikoli bakterie.
  • Trvání. Nachlazení se člověk zbavuje od týdne do 10 dnů, kašel může přetrvávat i déle. Dostat se z chřipky trvá jeden až dva týdny, se slabostí se můžeme potýkat i v týdnech po vyléčení.

Snaha předcházet nachlazení nebo chřipce se jistě vyplatí, upozorňuje Consumer Reports. Mezi možnosti prevence se počítá izolace od nakažených lidí, časté mytí rukou nebo pravidelné cvičení. Proti chřipce se lze nechat každoročně očkovat u praktického lékaře.

Související články