poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Důvěrnosti osobních údajů na internetu věří méně než polovina lidí

16.10.2017

Osobní údaje létají webem. Vpisujeme je do programů a internetových stránek, poskytujeme je sociálním sítím i online službám. Přesto většina spotřebitelů bezpečnému zacházení s nimi nevěří. Ukázal to mezinárodní průzkum portálu Quartz (qz.com), citovaný ve zprávách americké spotřebitelské organizace Consumer Reports.

Svých respondentů se Quartz zeptal, které webové službě v zacházení se svými údaji věří nejvíce a které nejméně. 1600 zúčastněných respondentů mohlo volit mezi 25 z nich a zahrnout jich do odpovědi více. Ukázalo se, že ani jednu nepovažuje za spolehlivou nadpoloviční většina účastníků. Amazon získal 46 %, Google 42 %, Apple 40 %, Microsoft 25 %. Facebooku důvěřuje skoro jen pětina, 21 %. Přitom se jedná o největší zásobu uživatelských dat na světě – Facebook má 2 miliardy aktivních uživatelů, tedy přes čtvrtinu zemské populace. Vůbec nikomu v tomto směru nevěří celých 35 % odpovídajících.

Silně poklesla důvěra ve Facebook zejména v USA (na 19 %) v souvislosti s podezřením na zahraniční zásah do kampaně před prezidentskými volbami v roce 2016. Mezi pochybovači byly i nejvyšší politické instituce, proto musela společnost souhlasit s předáním informací o 3000 placených politických sdělení – od obsahu přes osobu zadavatele a výběr cílové skupiny až po čtenost a projevený zájem podle státu. Ani to nijak nemění stále stoupající schopnost této sítě sledovat počínání uživatelů a možnost používat tato data podle vlastního uvážení.

Stále platí, že je třeba velmi zvažovat poskytnutí osobních údajů, pohybovat se na internetu zodpovědně a s vědomím, že na něm není vždy jednoduché po sobě uklidit.

Související články