poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vitaminová voda je limonáda

13.11.2017

Na výzvu spotřebitelů začínají nizozemští výrobci balených nápojů měnit názvy a obaly výrobků tak, aby lépe odpovídaly obsahu.

Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond vede dlouhodobou kampaň za obaly, které by byly k zákazníkům férové ve všech ohledech. Její petice „Mám právo na pravdivé informace na balení potravin“ byla jen během měsíce podepsána 24 000 lidmi. Na začátku listopadu zaznamenal Consumentenbond další úspěch – značka Hema začíná označovat své slazené nápoje jako vitaminové limonády, nikoli jako vitaminové vody (Vitamine Water) jako doposud. Výzvu obdrželi i další výrobci prodávající slazené nápoje pod názvem vody.

Ředitel spotřebitelské organizace Bart Combée připomíná, že je důležité, aby byli výrobci na obalech přesní a aby spotřebitelé věděli, co kupují. Krok společnosti Hema vítá jako signál, že jsou spotřebitelé bráni vážně. Je to velký úspěch pro kampaň proti klamavým informacím na obalech potravin.

Vitaminové vody prodávají na nizozemském trhu i jiné společnosti (Aldi, Akom Ankla Oldenzaal BV, Lidl, Vrumona). Consumentenbond je také veřejně vyzval k změnám.

Mezitím i další výrobci z černé listiny spotřebitelské unie uvedli, že mění informace na svých obalech. Například na brusinkovém džusu Healthy People Cranberry s 80 % jablečné šťávy je nově zobrazeno jablko. Albert Heijn zase upřesňuje, že se jeho organický bylinkový čaj skládá z rovných dílů šťávy a vody.

Tyto výsledky znovu potvrzují, jak důležité je trvat na právech spotřebitelů a neustále je výrobcům připomínat.

Související články