poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

U kufru pozor na kolečka, zip a rozměry

6.12.2017

Nechystáte-li se nikam na Vánoce, možná strávíte Silvestra na cestách a budete chtít vstoupit do nového roku s novým kufrem. Nebo zavazadlo nadělíte někomu pod stromeček. Podle čeho vybírat? Radíme vám spolu s americkou spotřebitelskou organizací Consumer Reports.

Podle čtenářů Consumer Reports patří mezi nejdůležitější kritéria kolečka a odolnost. 27 000 z 65 000 dotázaných si nejvíce cení právě výdrž.

Kolečka

V dnešní době je většina kufrů vyráběna s kolečky. Jak se však rozhodnout mezi dvoukolečkovým a čtyřkolečkovým? Uživatelé zavazadel se čtyřmi kolečky oceňují, že se kolečka otáčejí o 360° a usnadňují tak manévrování se zavazadlem. Můžete jej vézt před sebou, vedle sebe, nebo za sebou. Lze se s ním snáze pohybovat v letadlové chodbičce a v dalších úzkých prostorách. Ovšem ocitnete-li se s ním na šikmé ploše, může vám ujet.

Dvoukolečkový kufr jezdí jen dopředu nebo dozadu. Je uživatelsky méně pohodlný oproti čtyřkolečkovému, ale budete-li s ním chodit ulicemi, bude lépe zvládat obrubníky, chodníky, dlažební kostky a další nerovné povrchy.

Odolnost

Porucha zipu u kufru umí na cestách pěkně potrápit. Proto jej před nákupem pořádně zkontrolujte. Spolehlivější jsou zipy, spojující dvě řady samostatných zoubků, zatímco ty, u kterých jsou zoubky tvořeny na každé straně jedním stočeným kusem plastové šňůrky, lze rozevřít pouhou propiskou.

Kolečka mohou být také slabým místem, jde-li o kvalitu kufru. Ujistěte se, že se točí bez zadrhávání a že dobře drží na svém místě. Jemně s nimi zacloumejte, abyste to zjistili. Když jsou na kufru čtyři, z kufru vyčuhují a jsou při hrubším zacházení zranitelné. Měla by proto být připojena šroubky, nikoliv nýty. Když má kufr kolečka dvě, bývají v jeho konstrukci schovanější a chráněnější před ulomením. Jelikož se točí jen dopředu nebo dozadu, jsou i méně namáhaná, než když jsou čtyři a točí se na 360 °.

Madlo kufru by mělo na svém místě držet naprosto pevně, hladce se vysouvat, dokonale a nejlépe úplně zasouvat.

Chcete-li měkký a lehčí kufr, přesvědčte se, že je z pevného a odolného materiálu. Lépe ochrání obsah zavazadla skořápkový kufr. Hliníkový je nejodolnější, ale i nejtěžší.

Dvakrát měř, jednou kup

Na nákup kufru si s sebou vezměte krejčovský metr. Nedejte na cedulky, visačky a akce, které lákají na „dokonalé kabinové zavazadlo“ – žádné není dokonalé. Neexistuje jednotně určená velikost, aerolinky je definují podle svých představ, ale někdy se mohou lišit i pro různé stroje jednoho přepravce. A není výjimkou situace, kdy se výrobcem avizovaná velikost liší od té skutečné. Měřte proto sami. Do kontroly celkových rozměrů započítejte vše – kapsy po naplnění, kolečka i madlo. Nakupujete-li na internetu, projděte si komentáře o příslušném modelu a všímejte si případných stížností na rozdíl mezi avizovanou a skutečnou velikostí.

Kufr nepotřebujeme na jedno použití a proto je vhodné rozhodování věnovat trochu času. Ušetří nám to nepříjemnosti na cestách.

Související články