poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Lyžujte bez zbytečné chemie

9.2.2018

Chcete být při lyžování maximálně šetrní k přírodě i ke svému zdraví? Věnujte pozornost lyžařským voskům a parafinům, impregnačním prostředkům, kvalitnímu spodnímu prádlu a vhodné ochraně proti slunci, radí naši kolegové z dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk.

Používejte lyžařské mazání bez problémových fluoridů

Když mazání obsahuje sloučeniny fluoru, ty se pak z lyží dostávají do přírody a z ní do lidského organismu. Nerozkládají se, nemizí, škodí. V oblíbených lyžařských oblastech byla naměřena zvýšená množství těchto látek. Nejste-li si jisti, zeptejte se na obsah fluoridů v mazání a vosku prodejce.

Impregnujte ve venkovním prostředí

Voděodolné oblečení je na lyžích nutností. Impregnační látky však nejsou ani zdraví neškodné, ani ekologicky šetrné. Mikročástice z impregnačního spreje snadno vdechnete. Mohou také obsahovat fluoridy, které narušují hormonální rovnováhu.

Proto je třeba používat impregnační sprej mimo uzavřené prostory a nechat pak obuv i oblečení vyvětrat. Můžete-li, používejte mechanický rozprašovač. Impregnujte raději vosk nebo silikon než fluorový přípravek.

Volte prádlo bez antibakteriálních látek

Spodní prádlo pro lyžaře je někdy ošetřeno tzv. antibakteriálními látkami neboli biocidy, které nejsou zdravé prospěšné. Abyste se jich vyvarovali, vyhýbejte se oblečení s označením „antibakteriální“, „proti zápachu“, „eliminuje bakterie“ apod.

Pozor na správný opalovací prostředek

Při dovolené na sněhu trávíme hodně času na slunci a chráníme se proti jeho nepříznivým účinkům krémy, mléky a spreji. Některé však obsahují látky spojované s následnými hormonálními poruchami. Je tedy dobré při jejich koupi zvážit, které si vybrat tak, aby neškodily vašemu zdraví. Můžete se při tom řídit výsledky našeho testu.

Související články