poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Čokoládová pěna z regálu se s originálem nedá srovnat

13.4.2018

Nadýchaná čokoládová pěna neboli mousse au chocolat již dávno není k mání jen v cukrárnách či kavárnách. Běžně ji koupíte i v samoobsluze. Jak ale ukázal test rakouského Sdružení pro informovanost spotřebitelů, výrobek v kelímku má s originálem jen málo společného.

Zkoumány byly výrobky značek Alnatura, Milka, Nestlé a Spar ze čtyř různých supermarketů. Všechny byly označeny jako mousse au chocolat, nepatřily k nejlevnějším výrobkům a některé byly s rumovou nebo oříškovou příchutí. Kolegové se soustředili na jejich složení a zjistili, že nejen neodpovídá klasickému dezertu, ale že jednotlivé výrobky se mezi sebou značně liší co do obsahu kalorií.

Jak vypadá klasika?

Jak se dělá slavný francouzský dezert mousse au chocolat? Pro 4-6 osob potřebujete 200 g tmavé čokolády s minimálne 70% obsahem kakaa, 4 čerstvá vejce, 150 g šlehačky a 3 polévkové lžíce cukru. Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni a nechte vychladnout. Z bílků ušlehejte sníh a šlehačku ušlehejte dotuha. Žloutky utřete s cukrem do pěny, přidejte k nim čokoládu a do vzniklé směsi jemně vmíchejte bílkový sníh a šlehačku. Vzniklý mousse rozdělte do nádobek a nechte ztuhnout v lednici.

Napodobeniny ze supermarketu

Dezerty ze samoobslužného regálu byly vyrobeny z mléka, smetany, kokosového oleje a mascarpone, z vody, mléčné čokolády a cukru. Jeden obsahoval četná aditiva, jeden zahušťovadlo gumu Euchema a palmový olej, jeden ethylový alkohol.

Není kalorie jako kalorie

Mousse s rumovou příchutí obsahoval nejvíce kalorií (367 kcal / 100 g), tedy více než dvojnásobek oproti  oříškovému, který měl nejmenší obsah energie, 171 kcal / 100 g.

Je pochopitelné, že průmyslově vyráběné produkty vyžadují i jiné ingredience než ty, které si vyrábíme doma, aby si udržely svoji konzistenci a byla zaručena jejich trvanlivost během dopravy a skladování. V tomto případě se však ukázalo, že je rozdíl příliš velký a mousse au chocolat má v složení pramálo společného s lahodnou klasikou.

Chceme-li tedy poznat skutečnou chuť pravého francouzského dezertu, zkusme si jej připravit doma nebo se vydejme k odborníkům. Stačí-li nám sladký čokoládový dezert, hotově koupený v obchodu, můžeme si ho dopřát také. Je ovšem otázkou, zda pro tyto dvě varianty nepoužívat odlišné názvy.

Související články