poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Drůbeží z Nizozemska může být zdraví škodlivé

18.4.2018

Nizozemský Úřad pro bezpečnost potravin a spotřebitelů (NVWA) zjistil opakovaná porušování norem v odvětví výroby, zpracování a distribuci drůbežího masa, vyvolávající značné obavy o zdraví konzumentů a dodržování pravidel welfare chovných zvířat.

Spotřebitelská organizace Consumentenbond vyzývá podniky z branže, obchodní řetězce a politiky k uznání zodpovědnosti a konečnému vyřešení nalezených problémů. Ředitel Bart Combée vyjmenovává nejvážnější problémy – podvody se zkaženým masem, přidávání vody do masa, výskyt salmonely, používání antibiotik, systematické porušování pravidel o welfare zvířat – a pokračuje: „NVWA vše vyřešit nemůže. Sektor by měl fungovat podle zákonných norem i bez pohrůžky kontrol a pokut. I supermarkety si musí uvědomit zodpovědnost za to, co nabízejí ve svých regálech. Aby se vše v tomto odvětví napravilo, je nutná i politická vůle.“

Úřad pro bezpečnost potravin a spotřebitelů provádí kontroly a přispívá k udržení potřebné úrovně ve výrobě, (hygienické předpisy na jatkách apod.). Jeho kapacita je však omezena a nelze očekávat, že bude vše a všude neustále prověřováno. Chovatelé, výrobci a zpracovatelé jsou povinni dodržovat zákony.

Consumentenbond se závěry NVWA souhlasí a podporuje spolehlivou a nezávislou kontrolu založenou na třech principech:

  • Nečekanosti prověrek, na které by se podvodníci nemohli připravit
  • Udělování vyšších pokut a nekompromisní přísný přístup
  • Větší transparentnosti, aby každý přebral svůj díl zodpovědnosti (např. obchodní řetězce za distribuci a stahování vadného zboží, jatka za dodržování hygieny, chovatelé za používání antibiotik a péči o welfare v chovu apod.).
Související články