poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Belgičané zlevní dámské hygienické potřeby

2.8.2018

V Belgii klesla daň na dámské hygienické potřeby, což snížilo jejich ceny o 15 %. Stalo se tak v důsledků velké spotřebitelské petice s 10 000 podpisy, jejímž výsledkem bylo politické rozhodnutí o snížení DPH z 21 % na 6 %.

Do boje o nižší zdanění a tudíž i nižší ceny menstruačních vložek, tamponů a menstruačních kalíšků se pustila spotřebitelská organizace Test-Achats spolu s organizací Belges & Culottées, která bojuje proti společenské nerovnosti a diskriminaci. Dámské hygienické potřeby byly dříve zdaněny stejně jako luxusní zboží, nikoli jako výrobky základní potřeby. Nicméně miliony žen ve věku mezi pubertou a menopauzou se bez nich neobejdou a nemají na vybranou, zda je používat nebo ne. V Belgii se mluvilo a psalo o „tampónové dani“.

Na konci loňského roku tak politici rozhodli o přesunu menstruačních hygienických potřeb do nižší daňové kategorie. Test-Achats pak sledovala vývoj cen deseti výrobků ve čtyřech velkých obchodních řetězcích s cílem zjistit, zda se ceny skutečně změnily ve prospěch spotřebitelek. Ceny vložek, tamponů a kalíšků skutečně klesly v průměru o 15 %.

Test-Achats považuje za zboží základní potřeby také mýdlo, dioptrická skla, dioptrické čočky, ale například i elektřinu. Proto by podle ní měly také být čase zdaněny jen nejnižší možnou sazbou.

Související články