poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Výrobci cigaret loví mladé na sociálních sítích

25.9.2018

Tabákové společnosti využívají sociální sítě, aby se dostaly k mladým lidem, a obcházejí tak zákaz reklamy na tabákové výrobky. Fotografie propagující kouření se již celé měsíce soustavně objevují na populárních stránkách a profilech na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu.

Jedná se o rádoby nevinné obrázky například mladé ženy na pláži, večerní společnosti skupiny přátel nebo mladíka při práci. Znepokojující je na nich důležitý detail – zapálená cigareta, nenápadně pohozená krabička cigaret. Není to náhoda. Tabákové firmy se tak snaží cigarety podprahově propojit s představami o ideální zábavě.

Podobným způsobem se podle americké neziskové organizace Campaign fot Tobacco-Free Kids utajená tabáková reklama šíří ve 40 zemích. Přímo zmiňuje společnosti Philip Morris International, British American Tobacco, Japan Tobacco International a Imperial Tobacco, které navíc v médiích nepřímo uznaly spolupráci s tzv. influencery. Ti se bravurně pohybují na internetu, blogují, jejich stránky a profily jsou na sítích velmi oblíbené. Proto se i jejich příspěvky hemží značkami, pro které je taková spolupráce součástí PR. Za velký počet návštěv, přečtení a lajků dostává influencer vzorky a výrobky zdarma a pobírají i finanční odměnu.

Například British American Tobacco spolupracuje jedině s těmi nejsledovanějšími influencery. Na oplátku nabízí 200 amerických dolarů měsíčně a 2 kartony cigaret. Přesto to není jednoduché. Podmínkou spolupráce je, že příspěvek nebude označen jako placená propagace. Musí splňovat i estetické nároky – fotka má mít styl, nabízet výrobek naprosto nenápadně, nesmí se podbízet, musí vypadat přirozeně a spontánně, být cool. Kromě fotografií se jedná i o sdílení nebo označení účasti na akcích značky. Například ve Francii organizuje Marlboro večírky s hashtagem #DecideTonight, jinde se pořádají soutěže o zájezdy či výrobky apod. Japan Tobacco International uspěl v Kazachstánu s kampaní „Stay True, Stay Free“, Philip Morris v Uruguayi s #NightHunters apod. Hashtagy jsou jednoduché a navozují příjemnou představu úspěchu, cestování, pohybu. Musí být lákavé jako sen pro lidi z různých zemí. A mají dosah i jinde, než kde byla příslušná kampaň spuštěna. Zatím jich bylo výrobci cigaret použito nejméně 123 a jen v USA se na ně podívalo 8,8 miliard lidí.

V době protikuřáckých zákonů a zákazů reklamy ztrácí tabákové výrobky dřívější image. Výrobci se proto snaží dostat k mladým lidem tam, kde je jich nejvíce – na sociálních sítích. Jedná se však o ilegální postupy. Autoři zmíněné zprávy podali v toto smyslu stížnost u amerického federálního antimonopolního úřadu FTC (Federal Trade Commission).

Na zúčastněné influencery se vztahuje povinnost každou reklamu jako takovou řádně označit. Sociální sítě (Instagram, Twitter, Facebook) jednoznačně zakazují propagaci tabákových výrobků. Z toho vyplývá, že podobné aktivity porušují pravidla jejich užívání. Informace o utajených tabákových reklamách jsme obdrželi od našich francouzských kolegů, původní zprávu ve francouzštině je možné přečíst zde.

Související články