poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Botox může zmírnit migrénu, má však své mouchy

25.10.2018

Botox neumí jen vyhladit vrásky, ale také pomáhá proti chronické migréně. Jak moc a za jakou cenu, shrnula organizace Medizin transparent.

Mnozí z nás občas trpí bolestmi hlavy. Migréna je však závažnějším onemocněním. Potíže nastupují velmi rychle, často jen v jedné půlce hlavy, a jsou mnohdy spojeny s přecitlivělostí na světlo či hluk, s nevolností a zvracením. Migréna častěji postihuje ženy (14 %) než může (7 %). Některé osoby ji mají málokdy, jiné několik dnů měsíčně. Každý se jí snaží předejít různými metodami. Jednou z možností jsou injekce neurotoxinu s vědeckým názvem botulinum toxin A, známého jako botox, do různých svalů v oblasti hlavy a šíje. Dosavadní studie ukazují, že to migrenikům částečně pomáhá – záchvaty sice nezastaví, ale mírně snižuje jejich frekvenci.

Chronickou migrénou, tedy velmi častými ataky, trpí jen 2 % migreniků. Při tříměsíčním srovnání dvou skupin, z nichž jedna dostávala botox a druhá ne, se ukázalo, že osoby v té první měly záchvaty v průměru 10-18 dnů měsíčně, zatímco v té druhé 12-20 dnů. Ač studie nezjišťovala, zda pacienti vnímají takové zlepšení jako podstatné, výsledek pozorování svědčí o částečném preventivním účinku botulinu toxinu A. Pozorovány byly především ženy, a tedy nelze usuzovat, zda taková léčba pomůže stejně oběma pohlavím.

Po několika měsících se účinek botoxu snížil, proto byla jeho aplikace na tři měsíce přerušena, poté pokračovala znovu. Žádný z výzkumů netrval déle než tři čtvrtě roku a účastníci tak podstoupili léčbu maximálně třikrát, proto neexistují informace o důsledcích dlouhodobější terapie.

Nicméně většina, tedy celých 98 % migreniků, má jen občasné záchvaty. Účinek botoxu na ně byl zkoumán jen jednou a s negativním závěrem. To znamená, že zatím nelze potvrdit prospěšnost aplikace botoxu běžnému migrenikovi.

Vedlejší účinky nejsou žádoucí

Botox sice pomáhá, má ovšem také nepříjemné účinky (slabost svalů, porucha polykání, padající víčko apod.), které po vstřebání látky rychle přecházejí. Nežádoucí vedlejší účinky se projevily u 13 % účastníků studií a 3 % osob byli kvůli nim z výzkumu vyřazeni.

Lidé, kteří trpí migrénou, se jí snaží předcházet sportem, akupunkturou, rostlinnými přípravky nebo vyvarováním se spouštěcích faktorů. Když se jí nevyhnou, užívají k zmírnění projevů analgetika nebo přímo antimigrenika.

Původní zprávu v německém jazyce naleznete po kliknutí na tento odkaz.

Související články