poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Aerolinky požadující předložení platební karty porušují legislativu

24.5.2019

Některé aerolinky požadují od cestujících na letišti předložení platební karty, kterou byla letenka uhrazena, jiné chtějí potvrzení o proběhnutí platby. Bez toho vás do letadla nepustí. Tato praxe odporuje legislativě Evropské unie.

Mezi inkriminované letecké společnosti patří například Qatar Airways. Ta na nečekaný požadavek upozorňuje v angličtině těsně před zadáním online platby při nákupu letenky přímo na stránkách společnosti a následně v e-mailu odeslaném zákazníkovi. E-mail vysloveně varuje, že po pasažérovi může být požadováno předložení použité platební karty jako podmínka k vpuštění do letadla, ale postačí u sebe mít potvrzení o provedené platbě od banky. Na letišti je pak karta prověřena tak, že je z ní stržena a okamžitě vrácena částka 1 euro. Podobné praktiky používají také španělská Iberia nebo TAP Portugal.

Procedura se týká klientů, kteří si koupili letenku přímo na internetových stránkách letecké společnosti a uhradili ji platební kartou. Nevztahuje se na ty, kteří platili bankovním převodem, přes systém PayPal nebo využili služeb prostředníka (prodejce letenek, cestovky).

Podle příslušných aerolinek se jedná o způsob, jak ověřit pravost platby a vyhnout se použití ukradených karet nebo zpochybnění platby bankou. Tato opatření jsou však nezákonná. Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 261/2004 nepovažuje boj proti finančním podvodům za legitimní důvod k odmítnutí vstupu cestujícího do letadla. Francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir uvedla příklad pasažéra, který nebyl vpuštěn do letadla na jedné z evropských linek Iberie, jelikož u sebe neměl požadovanou platební kartu, a jemuž soud následně přiznal nárok na 600 eur odškodného a vrácení ceny letenky.

Ač se jedná o nelegitimní požadavek ze strany leteckých společností a lze doufat, že budou příslušnými orgány přinuceny od něj ustoupit, je rozumné pozorně číst všechny informace poskytované při rezervaci letenek a jejich platbě. Pokud používáte platební kartu někoho jiného nebo kartu či banku mezi rezervací a odletem změníte, zjistěte si přímo u letecké společnosti, zda vám to nezpůsobí problém na letišti. Platíte-li virtuální platební kartou (e-card), kterou nemůžete předložit ke kontrole, obraťte se na zákaznické centrum aerolinek ihned po koupi letenky. V takovém případě po vás možná budou žádat potvrzení o platbě od banky.

Související články