poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pověst Ryanairu se zhoršila. Může si za to sám

7.6.2019

Ryanair je podle britských spotřebitelů nejhorší leteckou společností. Kvůli omezené kvalitě svých služeb byl nucen snížit ceny a jeho tržby klesly o třetinu.

Loňský průzkum spotřebitelské organizace Which? zahrnoval skoro 8000 aerolinek a byl ukončen před koncem roku. Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se octla na posledním místě. Spokojeno s ní bylo pouze 40 % zákazníků. Předposlední aerolinka se těšila 52% spokojenosti, nejlépe hodnocená měla 75 %. Zatímco s přísnými omezeními pro zavazadla a agresivními obchodními praktikami se zákazníci zjevně umí smířit nebo dokonce poradit, opožděné a zrušené lety a nedostatečná péče o cestující mnohé odrazují.

Krize nastala na podzim roku 2017, kdy Ryanair oznámil, že nemá dost pilotů k provedení všech naplánovaných letů včetně vánočních. 400 000 cestujících dostalo zprávu, že jejich spoj byl zrušen, a dalších 18 milionů do poslední chvíle nevědělo, zda skutečně poletí. Ryanair přitom odmítal zajistit pasažérům přepravu jiným dopravcem, což bylo jeho povinností, a trvalo celé dny, než se lidé o svátcích dostali tam, kam měli namířeno.

Ryanair většinou odráží kritiku s tím, že lidé vítají nízké ceny jeho služeb a nepřestanou jeho spoje používat.

Zrušené lety však cestovatele odrazují. Zřejmě mají svůj podíl na tom, proč 70 % respondentů z těch, kteří se vyhýbají určitým leteckým společnostem, jmenovalo právě Ryanair.

Zmiňované obtíže Ryanair nutí ke snižování cen. Přesto však není vždy nejlevnější variantou. Například rodina cestující na dovolenou pochopitelně potřebuje i rozměrnější sedadla. Děti by měly sedět přinejmenším s jedním rodičem. Za vše se platí a cesta se tím notně prodraží. Třeba na trase, kde je základní letenka Ryanairu o 23 % výhodnější než od Jet2, je při cestě s jedním odbaveným kufrem a vybraným místem naopak o 15 % dražší.

Dotazování našich britských kolegů upozornilo i na další zásadní otázku – nakolik se nízká cena základní letenky vyplatí. Zatímco v předešlých letech dostával Ryanair průměrné tři body z celkových pěti, v posledním průzkumu mu zbyly pouhé dva, tedy nejnižší hodnocení ze všech. To ukazuje, že cena není to hlavní, když péče o spotřebitele není na dostatečné výši.

Související články