poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Na mnoha letištích chybí pítka na vodu pro cestující

13.11.2019

Nutnost kupovat si na letištích balenou vodu vede k zbytečně vysoké spotřebě plastů a vyšším útratám. Dobrým řešením by bylo zajistit cestujícím veřejná pítka k doplnění vlastních lahví.

Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo upozornila na nedostatek pítek nebo volně dostupných míst k doplnění vlastních lahví. Problém se však netýká jen Itálie. Cestující v prostorách letišť tráví hodně času, ať už před samotným odletem, nebo při přestupech. V uzavřených klimatizovaných letištích i letadlech je třeba dbát na zvýšenou hydrataci organismu. Lidé jsou tak nuceni kupovat balenou vodu v obchodech, stáncích, prodejních automatech nebo od letušek. V roce 2018 vyprodukovala italská letiště přes 1800 tun plastového odpadu a s neustálým nárůstem pasažérů v letecké dopravě toto množství dále stoupá. Kromě ekologických škod znamená takový přístup zátěž pro peněženky cestujících, protože na letištích jsou ceny vždy podstatně vyšší než v běžné obchodní a restaurační síti.

Na internetových stránkách wateratairports.com lze vyhledat konkrétní letiště podle země nebo kódu a z vyjádření jeho provozovatele či příspěvků cestujících zjistit, zda je na něm možné natočit vodu do vlastní nádoby a kde. Tuto příležitost nabízí například polovina britských letišť, ale i mnohá další v Evropě a po celém světě. Za Českou republiku je zatím uvedeno pouze letiště Václava Havla, kde je po jednom pítku na každém z obou terminálů. Informace na portálu se stále doplňují, proto se na něm možná brzy objeví také příspěvky o situaci na ostatních letištích na našem území. Kromě toho nabízí většina letišť na svých stránkách plánek, na kterém může být uvedena nejen poloha WC a umýváren, ale i pítek.

Vlastní lahev na vodu lze přepravovat v příručním zavazadle bez omezení, pokud je prázdná. Plnou ji tedy nelze vzít na palubu letadla, pokud je bezpečnostní kontrola těsně u nástupní brány (gate). V takovém případě by ji majitel neměl zapomenout vypít nebo vyprázdnit na toaletách, aby ji nemusel u kontrolního pásu vyhodit, protože tam možnost vylití není.

Související články