poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Domácí testy na závažná onemocnění nejsou bezchybné

11.12.2019

Sedm z deseti belgických lékárníků podle spotřebitelské organizace Test-Achats nepodalo dostatečné informace k domácím testům na HIV a okultní krvácení do stolice. V jistých situacích je však test bezpředmětný a jeho použití může klienty poškodit.

Lékárník by se měl informovat na věk zákazníka, některé okolnosti a důvody koupě testu. Dojde-li následně k nevhodnému nebo nesprávnému samovyšetření, může matoucí či chybný výsledek způsobit zbytečné starosti nebo naopak zanedbání potřeby dalších vyšetření a včasné léčby.

Belgičtí kolegové vyslali fiktivní zákazníky s vykonstruovaným příběhem, aby v lékárnách požádali o jeden ze dvou testů a sledovali jednání prodejců. U sady na zjištění okultního krvácení do stolice, které může být projevem rakoviny tlustého střeva, by se měl lékárník informovat na věk pacienta, zda již navštívil lékaře nebo podstoupil jiné vyšetření, zda pozoroval podezřelé symptomy nebo zda se rakovina tlustého střeva objevila v jeho rodině.

Riziko kolorektálních karcinomů s věkem stoupá. Výrazný nárůst výskytu tohoto typu rakoviny lze nalézt u osob starších padesáti let. Preventivní test na okultní krvácení je v České republice hrazen zdravotními pojišťovnami jednou ročně ve věku 50–55 let a poté jednou za dva roky. Při belgickém průzkumu vydalo pacientům test 40 lékárníků, z nichž 32 nevysvětlilo pořádně způsob použití, který není jednoduchý a už vůbec ne intuitivní.

V rámci průzkumu si mladý homosexuál šel koupit test na HIV do 50 lékáren údajně den po nechráněném pohlavním styku. Správně mu mělo být vysvětleno, že v jeho případě není test vhodný, protože volně prodejné testy na HIV nezaznamenají nákazu dříve než tři měsíce po rizikovém styku. Ani v tomto případě však 39 z 50 prodejců nepoložilo zákazníkovi žádnou otázku. Několik jej odkázalo na lékaře, u kterého by vyšetření bylo spolehlivé již po šesti týdnech, nebo na specializované centrum léčby AIDS, kde by pacient mohl podstoupit včasnou preventivní léčbu, zahajovanou do 72 hodin od styku. Ve 32 lékárnách byl test zájemci prodán, i když by mu vůbec nepomohl, přičemž v 17 se jej nikdo na nic neptal ani mu nepodal žádné informace.

V případě znepokojivých problémů nebo obav je vždy lepší navštívit lékaře. Vyšetření hrazená zdravotními pojišťovnami vyjdou pacienta levněji, zdravotnický personál je provádí odpovědně a kompetentně a zpravidla zahrnují více parametrů možného onemocnění než volně prodejné testy. Pokud se však spotřebitel rozhodne pro koupi testu v lékárně, měl by dostat kompetentní informace a mít možnost probrat citlivé detaily s lékárníkem mimo doslech ostatních zákazníků, tedy ne pouze u běžného prodejního pultu.

Související články