poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Paměť je závislá na denní době

14.1.2020

Vědci identifikovali u myší gen, jehož hladina ovlivňuje různou míru zapomnětlivosti v průběhu dne. Může to být první krok k řešení projevů demence nebo Alzheimerovy choroby.

Když zapomenete jméno osoby, kterou vám právě představili, možná jste si ho jen nestihli zapamatovat. Jindy se vám nevybaví název, málo používané slovo nebo text písničky, ač jste si jisti, že je znáte. Řada vědců si lámala hlavy, proč tomu tak je.

Studium biologie zapomínání komplikuje obtížné rozlišování mezi tím, co nevíme, a tím, na co si pouze nemůžeme vzpomenout. Japonští a kanadští vědci sestavili paměťový test, který tento rozdíl pozná, a použili jej při studii na myších. Ve fázi učení umožnili myším zkoumat nový objekt či jinou myš po dobu několika minut. V následné fázi vzpomínání pak pozorovali, jak dlouho se bude myš dotýkat předmětu nebo druhé myši, a zjistili, že potřebuje méně času než při prvním kontaktu. Výzkumníci srovnávali, jak rychle si myš již známý předmět či kamaráda vybaví v různých dobách dne.

Pokusy byly prováděny se zdravými myšmi a s myšmi bez proteinu BMAL1, jehož hladina je nejnižší těsně před probuzením a nejvyšší před usnutím. Myši, které se s předmětem nebo jinou myší seznámily v době, kdy by byly za normálních podmínek těsně před probuzením, je před dalším usnutím poznaly, ale po 24 hodinách si je už nepamatovaly. Myši bez BMAL1 byly o něco zapomnětlivější.

Z výsledků studie vyplývá, že učení a pamatování jsou závislé na hladině BMAL1, která se řídí cirkadiánním rytmem. Evoluční důvody kolísání paměti v průběhu dne je však zatím záhadou.

„Možná jsme identifikovali první gen u myší, spojeny s vyvolávání vzpomínek,“ řekl profesor Satoshi Kida z Tokijské univerzity. Citoval ho portál pro popularizaci vědeckých poznatků ScienceDaily.com.  „Pokud dokážeme najít způsoby, jak posílit paměťové funkce regulací BMAL1, můžeme uvažovat o podobné léčbě u osob s demencí nebo Alzheimerovou chorobou.“

Související články