poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nástrahy českých panelákových ložnic

16.1.2020

Koncentrace oxidu uhličitého v obytných místnostech se zvyšuje rychle a může škodit zdraví. Je důležité pravidelně a účinně větrat ve dne i přes noc.

Když v běžné panelákové místnosti spí dvě osoby, vzduch se rychle vydýchá. Koncentrace oxidu uhličitého již po dvou hodinách spánku povážlivě stoupne a může vyvolat únavu nebo bolest hlavy.

Je tak nasnadě, že se ráno lidé probudí neodpočatí. Kritickou hranicí je koncentrace 2000 částic na milion (ppm) CO2, upozornil ekoporadce David Kunssberger na semináři o zdravém bydlení agentury Koniklec. Důležité je ložnici, ale i ostatní místnosti v bytě pravidelně a dostatečně větrat. Optimální doba větrání je okolo 8 minut, ovšem množství oxidu uhličitého v pokoji se dostane na snesitelnou úroveň už během tří minut.

Oxid uhličitý je nedýchatelný plyn, jehož obvyklá koncentrace mimo budovy je asi 400 ppm. Nejvyšší doporučená hodnota pro obytné prostory je 1500 ppm. Pokud tato hodnota přesáhne 2000 ppm, cítíme se unavení, bolí nás hlava, špatně se soustředíme a náš výkon slábne.

Koncentraci 5000 ppm CO2 vyvolává nevolnost a zrychlený tep. K dýchacím potížím a poškození zdraví dochází při 15000 ppm. Sami si těžko uvědomíme, že je vzduch v místnosti vydýchaný, mnohem lépe to pozná osoba, která do ní vstoupí zvenku.

Většina panelákových domů v Praze má kvalitní a dobře těsnící okna. Zpravidla umožňují mikroventilaci. Ta však podle odborníků nestačí.

Koncentraci CO2 lze doma sledovat za pomoci některých domácích meteostanic nebo poměrně drahých přístrojů. Existují rovněž samočinné otvírače oken, které lze napojit na čidla CO2 a zajistit tak automatické větrání ve správnou chvíli. Toto řešení je však nešikovné u bytů, kam se zloději snadno dostanou zvenčí, protože se při něm okno nezavírá na kliku. Pomáhá také podtlakové větrání ventilátorem, známé z koupelen nebo záchodů, nastavené na zvláštní režim.

Nicméně nejjednodušším řešením zůstává účinné větrání.

Související články