poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Koupelny jsou plné plastů. Co s tím?

11.2.2020

Většinu obalů drogistických výrobků používaných v koupelně lze recyklovat. Jak ale ukázal britský výzkum, výrobci o této možnosti příliš neinformují. Pro ekologičtější spotřebu se lze plastovým obalům snadno vyhnout. Víte jak?

Kolegové ze spotřebitelské organizace Which? prověřili, jak jsou spotřebitelé běžných toaletních potřeb informováni o možnostech jejich recyklace. 12 z 20 vybraných produktů nemělo jasné a dostatečné recyklační označení, ač většina byla částečně nebo zcela recyklovatelná. Některé naopak dobře informovaly o tom, že jsou vyrobeny z recyklovatelných materiálů a jakým způsobem mají uživatelé naložit s prázdným obalem.

Na všech plastových výrobcích včetně obalů je trojúhelníkoví symbol s číslicí uprostřed, která označuje typ materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

Podle značení lze odvodit, do jakého kontejneru obal vyhodit. Optimálně by však měl výrobce na každém balení uvádět jednoduchou a snadno pochopitelnou informaci o recyklovatelnosti. Lahvičky většinou recyklovatelné jsou, u krabiček nebo tub to tak jasné není. Ať se spotřebitelé snaží sebevíc, některé obaly stále končí ve směsném odpadu. Je na výrobcích, aby nejen více informovali, ale aby rovněž změnili svůj přístup a používali snadno recyklovatelné obaly.

Na trhu je čím dál více toaletních potřeb bez obsahu plastů, například bambusové zubní kartáčky nebo holítka k mnohonásobnému použití z nerezavějící oceli. Vyhnout se nevhodným obalům lze i jinak.

Například kvalitní pevná mýdla nahradí jak tekuté mýdlo, tak sprchový gel. Šampon nebo kondicionér na vlasy lze rovněž pořídit v tyčince nebo kostce. Mnohé navíc neobsahují fosfáty, a jsou tudíž šetrnější než klasické tekuté přípravky na vlasy. K čištění zubů nepotřebujete přípravek v tubě – klasická pasta může být v zavírací skleničce nebo ve formě tablet, většina alternativních zubních past však neobsahuje fluorid, doporučovaný odborníky pro účinnou péči o chrupu.

Náhradou za bohatě balené a neekologické menstruační vložky a tampony mohou být menstruační kalíšky nebo menstruační kalhotky k opakovanému použití. Deodoranty se rovněž obejdou bez plastů, ať už se jedná o tyčinku či kostku balenou do papíru, nebo o prášek v uzavíratelné skleničce. Jejich složení je ovšem jiné než u klasických produktů a účinnost se může lišit.

Související články