poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Temná stránka turismu: Utrpení zvířat

28.7.2020

Turistické atrakce s exotickými zvířaty mohou mít i odvrácenou tvář. Chovaní živočichové nežijí v přirozených a zdraví prospěšných podmínkách, v krajních případech je využívání pro atrakce může stát život.

Kouzla s hady, opičí tanec, jízda na slonech, velbloudech nebo oslech, selfie s želvami nebo tygry, hlazení lvíčat – to jsou jen některé atrakce pro turisty v exotických destinacích. Kvůli prázdninovým zážitkům lidí však zvířata často trpí.

Podle Baptista Mulota, vedoucího veterináře zooparku Beauval, zvířata plní lidská přání za cenu hladovění, fyzického trápení, nesvobody nebo kruté drezury. Aby se slon podřídil lidské vůli, podstupuje prastarou techniku krocení. Mladé zvíře je zcela znehybněno, vyhladověno a poté se učí poslouchat povely za pomoci pochval a trestů, které mohou být nepřiměřené. Postupně se tak stává krotkým slonem, na kterém se může každý svézt. Aby se velké kočky nechaly hladit, dostávají silné dávky anestetik poškozujících játra, ledviny či mozek. Mohou tak vést i k úhynu. Vystresované zvíře poznáte podle stereotypního chování, například když lev neustále obíhá svou klec, nebo když se slon dlouhodobě kolébá z jedné nohy na druhou.

Původ zvířat pro turistické atrakce není podle organizace PETA vždy znám. Často jsou lovena v divoké přírodě. Mláďata bývají odtrhována od matek, protože čím jsou mladší, tím snáze se ochočují. Mládě bez přítomnosti rodiče posléze neprochází přirozeným vývojem.

Jak nepodporovat týrání zvířat za účelem snadného výdělku na turistech? Volte důvěryhodné cestovní kanceláře a neváhejte se ptát na pozadí nabízených atrakcí a na životní podmínky, ve kterých zvířata žijí. Se zvyšujícím se povědomím o problémech týraných zvířat se již objevily certifikáty udržitelného rozvoje i v tomto směru.

Existují také jiné způsoby, jak mít potěšení z divokého zvířete, respektovat při tom jeho přirozené životní podmínky a netěžit z jeho zneužívání pro komerční účely. Podle francouzského spotřebitelského časopisu 60 millions de consommateurs k nim patří třeba plavání s delfíny ve volné přírodě nebo cesta po stopách slonů v místech jejich přirozeného výskytu. Při takových aktivitách sice není zaručeno, že zvíře skutečně potkáte, ale rozhodně mu neuškodíte, poznáte jeho prostředí a mnohé se o něm dozvíte. Setkání s ním je pak jedinečným spontánním zážitkem.

Související články