poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak vybrat školní brašnu I.

13.8.2020

Při nákupu školní tašky je důležitá hmotnost, velikost, materiál, tvar, pevnost a vyztužená záda. Dále poloha, nastavitelnost, délka a prošití popruhů. Klíčové jsou rovněž reflexní prvky. Tématu výběru školní aktovky se věnoval slovinský svaz spotřebitelů ZPS.

Váha školní tašky je klíčová. Zvyšuje totiž celkovou zátěž. Výběrem správné tašky nebo batohu přispějete k správnému držení těla školáka a zabráníte zbytečným bolestem zad, ramen a krku. Podle ortopedické kliniky univerzity v Lublani se pediatři s těmito problémy setkávají často. Před nákupem zkontrolujte informace o hmotnosti tašky či batohu, zejména pokud dítě chodí do školy pěšky. Nejlehčí jsou školní batohy (zhruba od 200 g), následují klasické školní tašky (od 700 g) a nejtěžší jsou tašky na kolečkách (od 2 kg). Zvažujete-li koupi školní tašky na kolečkách, nejdříve posuďte, s kolika překážkami se dítě cestou setká. Pokud ji při nich musí často zvedat, nejde o vhodné řešení. Hmotnost plné školní brašny by neměla přesáhnout bezpečnou maximální váhu 10 % (v nejhorším případě 15 %) váhy školáka. Pravidelně kontrolujte, jak těžká je taška vašeho dítěte, a když překročí tuto hranici, ujistěte se, že v ní váš potomek nenosí zbytečnosti.

Velikost tašky je velmi důležitým kritériem. Objem nesmí být ani příliš malý, ani zbytečně velký. Vyberte takovou, která odpovídá vzrůstu dítěte a jeho potřebám. Rozměry tašky nebo batohu by měly být úměrné výšce uživatele i šířce ramen a zad. Část přiléhající k zádům má být anatomicky tvarována, ramenní popruhy mají být pevně podšité, široké a vyrobené z neklouzavého materiálu. Popruhy dobré školní tašky jsou spojeny páskami ve výšce hrudníku a na úrovni břicha, čímž zajišťují správné přilnutí k tělu. Hmotnost plné tašky se pak rozloží rovnoměrně, zátěž páteře se sníží a těžká taška se při pohybu neodráží od zad. Žádný z pásů by se neměl otírat o krk, aby jej neodřel.

Školní taška musí být vidět. Zejména u nejmladších školáků musí mít reflexní pruhy a odrazky známé jako kočičí oči, které zvyšují bezpečnost. Dítě je pak viditelnější i za zhoršené viditelnosti.

Vhodné jsou rovněž pruhy jasných barev, jako jsou zářivě žlutá nebo oranžová, které zvyšují viditelnost za dne. Reflexní prvky mají být umístěny tak, aby zajistily viditelnost dítěte ze všech stran. Například podle německé bezpečnostní normy, považované za vzor kvality, musí signální fluorescenční barvy pokrývat nejméně 20 % čelní strany a boků tašky. Právě optické prvky zajišťující viditelnost během dne i za tmy bývají pro výrobce největším oříškem, jak ukázaly německé spotřebitelské testy. Pouze čtvrtina zkoumaných klasických tašek jimi byla dostatečně vybavena. Žlutá a zelená barva jsou zářivější a lidské oko je zaznamená lépe a dříve. Standardy sice hovoří také o růžové fluorescentní barvě, v testech však byla její účinnost slabší.

Stabilita školní tašky je důležitá zejména pro žáky základní školy. Taška má na podlaze dobře stát jak plná, tak prázdná. Žák tak má lepší přehled o obsahu, lépe se mu v ní hledá a pomůcky zůstávají na svém místě. Děti, které ještě neumí udržovat pořádek ve svých věcech a uspořádání učebnic, sešitů a dalších potřeb jim činí potíže, se díky stabilní tašce mohou cítit sebejistěji.

Pokud si dítě přeje jinou tašku, na které je jeho oblíbená kreslená postavička nebo třeba sportovec, ale výrobek neodpovídá zmíněným kritériím, je čas na kompromis. Tašku sice vybere rodič, ale obrázek bude na novém penálu, sešitu nebo sportovní tašce. Důležité je rovněž vědět, že cena tašky nevypovídá nic o kvalitě, je proto klíčové věřit vlastnímu úsudku.

V zítřejším článku si přečtete rady, jak školní tašku správně nosit a používat, aby tím netrpělo dětské zdraví.

Související články