poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak vybrat školní brašnu II.

14.8.2020

Školní taška musí být na zádech umístěna správným způsobem, řemeny mají mít vhodnou délku a nesmí bránit pohybu. Její obsah je nutné uspořádat s rozmyslem, podle velikosti a váhy.

Nošení školní aktovky má svá pravidla.  Při jejich nedodržení může být ohrožen zdravý růst dítěte.

Školní taška musí být uprostřed zad. Horní okraj má sahat pod ramena, spodní zhruba -do úrovně pasu, nikoliv níže.

Řemeny je důležité přizpůsobit postavě. Nastavte správnou délku. Ujistěte se, že jsou přibližně stejně daleko od ramene i od krku a že dobře drží. Váha se tak rozloží rovnoměrně na obě ramena a aktovka nebude sklouzávat.

Obsah uspořádejte podle velikosti – větší a těžší věci umístěte dozadu, menší a lehčí dopředu. Přesunete tak těžiště plné brašny co nejblíže zádům.

Školní taška by neměla bránit přirozenému pohybu. Žák musí bez problémů hýbat rukama nebo se snadno rozhlédnout při přechodu ulice.

Plná aktovka nesmí přesáhnout 10 % váhy dítěte. Pravidelně to kontrolujte, a to zejména u mladších ratolestí. Podle slovinského ústavu veřejného zdraví jsou tašky na kolečkách dobrým řešením, nosí-li vaše dítě příliš mnoho věcí.

I v tomto případě však platí několik zásad. Tašku na kolečkách je lepší tlačit před sebou, nikoliv táhnout. Je nutné střídat pravou a levou ruku, aby nedocházelo k dlouhodobé asymetrické poloze a zatížení těla.

Na schodech a při nástupu či výstupu z dopravního prostředku je třeba tašku zvedat a pokládat správným způsobem – zastrčit teleskopickou rukojeť, dřepnout si a s taškou v náručí se narovnat bez ohýbání v zádech. Pokládání tašky probíhá v opačném sledu – přechod s rovnými zády do dřepu a následné položení na zem či podlahu.

Související články