poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Výrobci alkoholu cílí na mladé

24.9.2020

Reklamy na perlivé alkoholické nápoje se zaměřují zejména na mladé lidi. Takzvané hard seltzery maskují bublinkami a ovocnou příchutí, přitom obsahují stejné množství alkoholu jako pivo.

Pití balené do plechovek dynamického designu a veselých barev ve sklenici vypadá jako perlivá voda. Voní po bonbonech a chutí připomíná zředěný slazený nápoj. Francouzská organizace UFC-Que Choisir uspořádala improvizovanou degustaci, při které běžní spotřebitelé ohodnotili vzorky jako nezařaditelné, atypické, ne nepříjemné, ale nezajímavé. Podstatnější než chuť je však skutečnost, že nikdo nepostřehl, že nápoj obsahuje zhruba 5 % alkoholu.

Takzvané hard seltzery slavily velký úspěch ve Spojených státech během léta 2019 a letos se dostaly do širšího povědomí Evropanů. Jejich hlavní cílovou skupinou jsou mladí lidé, kteří se kvůli hořkosti vyhýbají pivu.

Výrobci se snaží zamlžit hranici mezi nealkoholickými a alkoholickými nápoji promyšleným marketingem. Podle reklamních kampaní jde o „osvěžující“, „čisté“, „přírodní“ nebo dokonce „organické“, „dietní“, „bezlepkové“ nebo „veganské“ produkty, někdy dokonce vyvinuté podomácku nadšenými mladými lidmi vyhledávajícími kvalitu.

Stránky americké značky Snowmelt tak nabízejí působivé fotografie nádherné přírody a hovoří o „čisté vodě zrozené v horách Colorada, perlivé a alkoholické“, doplněné „jemnou kombinací přírodních aromat“ a „bezkonkurenčních příchuti“. Vše s „pouhými 100 kaloriemi“, což je další lákavá informace.

Snowmelt je jen jednou z mnoha značek hard seltzerů, mezi které patří třeba americké White Claw a Truly, francouzské Fefe, Opean a Natz či produkty nadnárodních firem známé jako Bon & Viv nebo Bud Light Seltzer.

Problém je v tom, že tato „mírně alkoholická“ voda může být nebezpečná a návyková, zejména pro mladé lidi. Reklamy nesou podprahové sdělení, že se jedná spíše o vodu než o alkohol, bublinky a aroma evokují lehkost.

Nápoj se pije snadno a rychle. 5 % alkoholu je však množství, kterým se vyznačuje rovněž klasický pivní ležák. Je tedy důležité připomínat, že jde o produkt podobný pivu. Hard seltzery by měly také nést logo upozorňující na riziko konzumace v případě těhotenství.

Související články