poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dýně prospívá zdraví, ale pozor na dýňové pečivo

22.10.2020

Konzumace dýně prospívá zdraví. Sladkosti z dýně si raději připravte doma, protože kupované bývají plné bílé mouky a cukru.

Dýně všemožných odrůd a tvarů se na podzim objevují v obchodech s potravinami, květinářstvích, dárkových obchodech či v hobby marketech. Časopisy i internetové stránky přinášejí vysvětlení o rozdílech mezi jednotlivými druhy a nabízí řadu nových i starých receptů k jejich zpracování. Jak kuchyňská úprava mění nutriční vlastnosti dýně?

Dýně spadá do rodu tykev. Lze ji použít do sladkých i slaných pokrmů. Do koláčů se hodí spíše menší odrůdy, protože větší bývají nevýrazné a vodnaté. Dýně obsahují antioxidační karotenoidy, některé z nich se v těle mění na vitamin A. Hrnek vařené dýně organismu dodá denní dávku vitaminu A. Je v ní dostatek vlákniny, hodně draslíku a rovněž vitamin C. Semínka obsahují zdravé tuky, bílkoviny a hořčík. Lze je jednoduše opéct v troubě a přidávat do různých pokrmů.

Zavařená dýně z obchodu sice vypadá dobře, ale v plechovce může být promíchaná s jinou sladkou tykví. Přesto může být užitečnější než domácí. Šálek zavařené dýně z koupené plechovky podle americké spotřebitelské organizace Consumer Reports obsahuje větší množství karotenoidů a přes dvakrát více vlákniny než domácí, navíc dodá tělu asi pětinu denní dávky železa. Na druhou stranu je v ní také hodně přidaného cukru, zhruba 48 gramů na šálek produktu.

Pokud vám chutnají dýňové sladkosti, třeba muffiny nebo buchtičky, a domníváte se, že konzumujete sladkost prospěšnou zdraví, můžete se mýlit. Prospěšnost dýně je v nich zastíněna množstvím bílé mouky či cukru a vysokou kalorickou hodnotou. Vlákniny je v nich naprosté minimum a v některých je zbytečně mnoho sodíku. Směs koření někdy zcela nahrazuje přítomnost skutečné dýně v pečivu. Snad jedině dýňový koláč nelze ošidit – dýně je na něm vidět a její nezaměnitelnou chuť si můžete vychutnat bez obav.

Související články