poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test deodorantů: Zcela nezávadná je méně než polovina

13.11.2020

Deodoranty mohou obsahovat nežádoucí chemikálie, které způsobují alergii nebo působí jako endokrinní disruptory. V dánském testu obstála méně než polovina výrobků.

Deodorant je jedním z běžných produktů používaných při každodenní péči o tělo. Jeho složky zůstávají na pokožce až do dalšího mytí. Vlhkost a zvýšená zranitelnost po holení chloupků činí podpaží citlivější na účinek škodlivých látek. Proto je nutné vybírat pečlivě, abyste zamezili dlouhodobému vystavení nežádoucím chemikáliím.

Do testu spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk bylo zahrnuto 61 kuličkových, tyčinkových a krémových deodorantů. Prověřeny byly podle složení uvedeného na obalech. 26 výrobků neobsahovalo mnoho problematických chemikálií a dostalo nejlepší hodnocení.

V 19 vzorcích již bylo více nežádoucích látek, například parfémů, proto prošly s průměrnou známkou. Každý čtvrtý výrobek v testu propadl kvůli obsahu endokrinních disruptorů (benzyl salicylát, BHT, butylfenylmethylpropional a cyklopentasiloxan), dva kvůli alergenním konzervantům. Endokrinní disruptory mohou ovlivnit hormonální rovnováhu těla. Mají vliv například na hormony, které řídí pohlavní nebo metabolické procesy. Mohou přispívat ke vzniku obezity, zhoršené kvalitě spermií nebo některým nádorovým onemocněním.

Deodoranty jsou nejčastější příčinnou vzniku alergie na parfémy, která pak přetrvává po celý život. Vonné látky obsahovalo 32 vzorků v testu, tedy více než polovina. V sedmi byly rostlinné výtažky, které mohou rovněž vyvolat alergické reakce. Alergenní konzervační látku jodopropynylbutylkarbamát obsahovaly 3 produkty.

Kuličkové deodoranty, deodoranty ve formě tyčinky nebo krému jsou obecně lepší pro zdraví. Sprejové deodoranty totiž tvoří takzvané aerosoly. Drobné kapičky se šíří vzduchem a nelze se vyhnout jejich vdechnutí. To je důvod, proč do testu nebyly zařazeny sprejové deodoranty.

Výsledky testu najdete zde. U každého testovaného produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl v testu ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články